Yazaki zwalnia także u sąsiadów

opublikowano: 30-09-2020, 09:10

Japoński koncern zamierza zredukować zatrudnienie również w swojej fabryce w Kłajpedzie. Pracę straci prawie 150 osób.

W zakładach Yazaki Wiring Technologies Lietuva (YWTL), które produkują wiązki elektryczne do samochodów pracuje około 860 osób. Kilka dni temu szefostwo firmy poinformował urząd pracy, że planuje zwolnić 148 pracowników - informuje należący do grupy Bonnier dziennik „Verslo žinios”. Skala redukcji będzie zatem większa, niż zapowiadana przez zarząd YWTL wiosną. Wtedy mowa była o tym, że z pracy w fabryce odejdzie 89 zatrudnionych.

Yazaki to jeden z największych producentów części samochodowych na Litwie. W zakładach w Kłajpedzie powstają wiązki elektryczne do osobowych aut koncernu Mercedes-Benz oraz ciężarówek Volvo i Renault. Cała powstające w litewskich zakładach wiązki są eksportowane.

W tym tygodniu informowaliśmy, że w śląskich zakładach Yazaki Automotive Product Poland (YAPP) zwolniono już zdecydowaną większość osób, które miały odejść z pracy zgodnie z podpisanym w lipcu porozumieniem. Władze firmy i działające w niej związki zawodowe przystały na to, że redukcja obejmie 509 osób, czyli ponad 40 proc. zatrudnionych. Teraz mikołowska fabryka próbuje znaleźć wśród pozostałych osób chętnych do pracy w nadgodzinach.

Yazaki to jeden z największych producentów wiązek elektrycznych dla przemysłu motoryzacyjnego. Koncern działa w 45 krajach, gdzie zatrudnia łącznie ponad 240 tys. osób. Polską fabrykę kupił w 2011 r. od firmy Cablelettry, litewską – w 2003 r. od koncernu Siemens.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane