Z Cypru na Słowację

ANNA MARIA PANASIUK partner ITCI
28-03-2013, 00:00

Istnieją dwie możliwości przeniesienia aktywów posiadanych na Cyprz

KOMENTARZ PRAWNIKA

System podatkowy na Cyprze nie uległ zmianom i nie wprowadzono podatku tzw. solidarity charge od depozytów bankowych. Skutki kryzysu dotknęły jednak największych cypryjskich instytucji finansowych. Bank of Cyprus liczy straty. Laiki Bank zostanie zlikwidowany. Rachunki bankowe powinny zostać odblokowane 28 marca.

Dla tych, którzy chcieliby opuścić Cypr, ale zachować spółkę zagraniczną pozwalającą na optymalizację przyszłych dochodów kapitałowych, istnieją dwie możliwości przeniesienia aktywów posiadanych na Cyprze. Można zarejestrować nową spółkę w wybranej jurysdykcji podatkowej i przenieść na nią posiadane aktywa spółki cypryjskiej albo bez konieczności ponoszenia kosztownej obsługi prawnej przenieść siedzibę istniejącej już spółki poza terytorium Cypru, np. na Maltę. Spółka maltańska dysponuje korzystnymi regulacjami podatkowymi, które pozwalają na zachowanie niskiego opodatkowania dochodów operacyjnych (efektywnie 10 proc.) oraz dochodów kapitałowych (efektywnie 5 proc. lub zwolnienie podatkowe). Czas niezbędny na przeprowadzenie procedury zmiany siedziby to najmniej 4 miesiące.

Jeśli ktoś decyduje się wypłacić zyski ze spółki na Cyprze i zlikwidować ją, może zastosować jedno z rozwiązań z jednoczesnym ograniczeniem obciążeń podatkowych sprowadzanych aktywów. Takim rozwiązaniem może być słowacka spółka komandytowa Komanditna spolocnost. Słowacka spółka komandytowa jest często wykorzystywana do wypłaty dywidendy ze spółki cypryjskiej. To specjalny typ słowackiej osoby prawnej, częściowo spółka osobowa, a częściowo kapitałowa (z ograniczoną odpowiedzialnością). Utworzona zgodnie z umową o inkorporacji przez co najmniej jednego komplementariusza, który jest w pełni odpowiedzialny za długi spółki, oraz co najmniej jednego komandytariusza, który nie ponosi odpowiedzialności ponad swój wkład kapitałowy. Minimalny wkład kapitałowy komandytariusza wynosi 250 EUR. Zarejestrowana i zarządzana na terytorium Słowacji jako słowacki rezydent podatkowy korzysta z ochrony wynikającej z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, również z Polską.

Dochody uzyskiwane przez polskiego inwestora z udziału w słowackiej spółce komandytowej z tytułu bycia w niej wspólnikiem traktowane będą jako zyski z działalności gospodarczej osiągane za pośrednictwem stałego zakładu, a co za tym idzie podlegają opodatkowaniu słowackim podatkiem dochodowym. Faktycznie słowackie przepisy zwalniają ten dochód z opodatkowania. Jednak istotnym niebezpieczeństwem jest brak jakiejkolwiek działalności spółki słowackiej na terytorium samej Słowacji. Tamtejsze Ministerstwo Finansów odmawia stosowania przepisów polsko-słowackiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, jeżeli przedmiotem była jedynie chęć uzyskania korzyści podatkowych.

Zbytnie uproszczenie struktury i pośpieszna wypłata pieniędzy może zostać zakwalifikowana na Słowacji jako dochód podlegający tam opodatkowaniu. Nie należy wypłacać zysków z zaliczki na poczet dywidendy. Należy zaczekać na ostateczną dywidendę wypłaconą ze spółki na Cyprze. Wypłata zysków z zaliczki nie będzie zakwalifikowana na Słowacji jako dywidenda korzystająca ze zwolnienia podatkowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANNA MARIA PANASIUK partner ITCI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Z Cypru na Słowację