Zakaz cesji pogłębia zatory

opublikowano: 15-05-2019, 22:00

Ok. 40 proc. badanych mikrofirm wskazuje, że nie mogą regulować swoich zobowiązań z powodu niezapłaconych im należności.

Llikwidacja zakazu cesji wierzytelności może przyczynić się do ograniczenia zatorów płatniczych. Apeluje o to wiele firm, instytucji i stowarzyszeń, m.in. Polski Związek Faktorów (PZF). Zakaz przenoszenia wierzytelności na osobę trzecią jest dopuszczalny prawnie, wynika z Kodeksu cywilnego. Pozwala on zastrzec taką możliwość w umowach między przedsiębiorcami. Zwolennicy zniesienia tej regulacji podnoszą, że chętnie z niej korzystają duże firmy, wzmacniając w ten sposób swoją silniejszą pozycję względem mniejszych dostawców.

— Nie może być tak, że dłużnik nie dość, że nie płaci w terminie lub w ogóle, to jeszcze blokuje przedsiębiorcy możliwość dysponowania swoją własnością, bo tak to trzeba traktować. Obsługujemy kilka tysięcy mikrofirm i codziennie słyszymy od nich takie historie. Likwidacja tego przepisu uratuje wielu przedsiębiorców przed poważnymi kłopotami czy wręcz bankructwem — mówi Dariusz Szkaradek, prezes firmy faktoringowej NFG.

64 proc. ankietowanych mikroprzedsiębiorców przyznaje, że przeterminowane należności stanowią dla nich istotną barierę: blokują inwestycje (36,8 proc. wskazań respondentów), utrudniają wprowadzanie nowych produktów na rynek (15,1 proc.), ale przede wszystkim uniemożliwiają regulowanie własnych zobowiązań (38,3 proc.).

To dane z najnowszego raportu Krajowego Rejestru Długów i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”.

Takie firmy związane w umowach handlowych zakazem cesji nie mogą skutecznie chronić się przed utratą płynności finansowej, gdy klient nie płaci im w terminie. Nie mogą np. sprzedać długu windykatorowi, kancelarii prawnej ani skorzystać z faktoringu, nawet tzw. cichego, dzięki któremu wierzyciel w kilkanaście minut otrzymuje pieniądze od faktora, a kontrahent nie wie, że przedsiębiorca skorzystał z usługi finansowania faktur.

W przypadku faktoringu jawnego — tańszego i popularniejszego w Polsce — dłużnik musi zostać poinformowany o tym, że doszło do cesji wierzytelności. To zarazem może wydłużyć proces finansowania przez faktora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu