Zapomnijmy o łupkowym eldorado

MD, Bloomberg
opublikowano: 10-11-2011, 11:29

Pierwsze wyniki odwiertów w Polsce pokazują, że Europa raczej nie powtórzy boomu gazu łupkowego w USA, twierdzą analitycy Bernstein Research.

W dwóch odwiertach w Polsce, gdzie zastosowano szczelinowanie hydrauliczne w celu uwolnienia gazu, wydzielał się on mniej intensywnie niż ze złóż w USA, częściowo z powodu ciśnienia panującego w formacjach łupkowych, informuje Bernstein Research.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Analitycy uważają, że rozwój złóż łupkowych w Polsce, uważanych za najbardziej perspektywiczne w Europie, będzie także hamowany przez brak dostępu do ziemi, wody i wież wiertniczych. Polska ma jedną dziesiątą zasobów wody dostępnych firmom wydobywającym gaz łupkowy w USA, znacznie gęstsze zaludnienie, 11-krotnie większą zależność od rolnictwa i jedną setną wież wiertniczych, argumentuje Bernstein Research.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Zapomnijmy o łupkowym eldorado