Zarząd przekonał akcjonariuszy

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 20-12-2006, 00:00

Na początek BOŚ dostanie 250 mln zł, ale docelowo dużo, dużo więcej.

Akcjonariusze Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) zdecydowali na walnym o emisji akcji nawet za 250 mln zł. Choć wczoraj kurs wynosił niecałe 86 zł, ich cena wyniesie 92 zł. Jak podkreśla zarząd, odpowiada to cenie, po jakiej Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) kupował je w wezwaniu jesienią tego roku.

Nowa emisja zostanie skierowana do wybranych akcjona- riuszy. W pierwszej kolejności oferta skierowana zostanie do NFOŚiGW, który ma ponad 83- -procentowy udział w banku. Ma on objąć akcje za 228 mln zł. Reszta ma być zaoferowana Lasom Państwowym, które też są udziałowcami BOŚ, oraz wojewódzkiemu funduszowi ze Szczecina.

Gdyby któryś z tych partnerów nie kupił wszystkich akcji, zaoferowane zostaną NFOŚiGW, a także funduszom wojewódzkim.

Zarząd przekonuje akcjonariuszy, że kapitał jest mu potrzebny na realizację strategii zaplanowanej na lata 2007-11. Skala działania banku ma zwiększyć się w tym czasie ponaddwukrotnie, a wynik netto — 4,5-krotnie. Portfel kredytów proekologicznych wzrośnie zaś z 1,3 mld zł niemal do 8,6 mld zł. W tym czasie spółka ma poprawić efektywność — wskaźnik kosztów do dochodów ma spaść z 79,6 do 58,7 proc.

Stanisław Kostrzewski, wiceprezes banku, zapowiada, że dokapitalizowanie jest pierwszym z serii, jakie ma dostać BOŚ. Chciałby, aby bank otrzymał około 700 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu