ZFDF i ZBP przyjęły Rekomendację dobrych praktyk dla doradców kredytowych

ISBnews
20-08-2014, 14:39

Związek Banków Polskich oraz Związek Firm Doradztwa Finansowego przyjęły Rekomendację dobrych praktyk dla doradców kredytowych. Jej głównym celem jest ustanowienie podstawowych i ujednoliconych standardów i zasad obsługi klientów na rynku doradztwa finansowego w segmencie kredytów hipotecznych, poinformowały Związki. Rekomendacja ma wejść w życie 1 września 2014 i obowiązywać będzie wszystkie firmy zrzeszone w ZFDF.

Wprowadzenie Rekomendacji dobrych praktyk dla doradców finansowych podyktowane jest zarówno koniecznością dostosowania do Dyrektywy PE i Rady w sprawie konsumenckich umów o kredyt związanych z nieruchomościami mieszkalnymi, jak i potrzebą wypracowania jednolitych standardów dla branży w kraju. Rekomendacja ZBP i ZFDF będzie pierwszym dokumentem regulującym branżę doradztwa kredytowego w kontekście kredytów hipotecznych.

Dyrektywa UE m.in. wskazuje na współmierną odpowiedzialność banków i pośredników kredytowych w prawidłowym udzielaniu kredytów hipotecznych, pomimo tego, że w ostatecznym rozrachunku to instytucja finansowa przyjmuje ryzyko kredytowe kredytobiorcy, zabezpieczenia kredytu i samego produktu kredytowego.

"Nasza Rekomendacja w wielu miejscach uszczegóławia dyrektywę. Prace nad implementacją jeszcze trwają. Wprowadzamy ją wspólnie po to, by klienci znali swoje sprawa, byli lepiej poinformowani i podejmowali lepsze decyzje finansowe" - powiedział Robert Jeziolowicz z ZBP podczas konferencji prasowej.

Rekomendacja m.in. reguluje definicję doradztwa i pośrednictwa kredytowego, zakres usługi doradcy kredytowego, kryteria i sposób wyboru ofert dla klienta, sposób prezentacji ofert, zarządzanie konfliktem interesów, procedury reklamacyjne. W Rekomendacji został także zdefiniowany standard usługi doradczej, określono także normy etyczne działalności doradczej.

"Proponujemy także, aby rynkowym standardem stało się uszczegółowienie kompetencji doradców oraz obowiązek sprawdzenia ich wiedzy podczas egzaminu. To pozwoliłoby podnieść rynkowy standard i wyłonić z rynku osoby, które rzeczywiście mają kompetencje i odpowiednią motywację do tej pracy" - powiedział prezes ZFDF Andrzej Oślizło.

Jak podkreślił prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz, wysiłki zarówno banków, doradców, jak i samych klientów pozwoliły w ciągu kilkunastu lat znacząco zmniejszyć poziom kredytów nieregularnych w sektorze bankowym.

"20 lat temu ponad 31% kredytów było zagrożonych. Dziś mamy 7,3% przeciętnie i to jest to oznaka postępu, jakiego dokonaliśmy wspólnie z klientami i doradcami" - powiedział Pietraszkiewicz.

Dodał, że od trzech kwartałów nie wzrasta poziom psucia kredytów mieszkaniowych i wskaźnik NPL dla tych kredytów wynosi w sektorze 3,1%, zaś sumaryczna kwota tych kredytów to 10,5 mld zł.

ZFDF i ZBP prowadzą dalsze prace, których celem jest wypracowanie sposobu weryfikacji odpowiedniego poziomu wiedzy i kompetencji doradców kredytowych. Opracowują także propozycję zasad ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania zawodu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / ZFDF i ZBP przyjęły Rekomendację dobrych praktyk dla doradców kredytowych