Zielona miedź zbuduje zieloną Europę

komentarz partnera Radosław Żydok Dyrektor Departamentu Analiz Regulacyjnych i Strategicznych KGHM Polska Miedź S.A.
opublikowano: 25-11-2020, 16:47

Realizacja idei Europy neutralnej dla klimatu jest możliwa do osiągnięcia jedynie w przypadku zapewnienia wystarczającej ilości metali nieżelaznych — przede wszystkim miedzi, srebra, ołowiu czy niklu.

Te metale to podstawa produkcji KGHM Polska Miedź S.A. i nasze, polskie główne produkty eksportowe. Bez nich nie byłoby możliwe stawianie kolejnych turbin wiatrowych czy ogniw fotowoltaicznych.

Cieszymy się, że organy Unii Europejskiej dostrzegają ten fakt, co przekłada się na ważną rolę naszego przemysłu w strategii European Green Deal. Łańcuch wartości branż produkujących odnawialne źródła energii czy samochody elektryczne zaczyna się od surowców, z których są zbudowane.

Dlatego Komisja Europejska ogłosiła we wrześniu utworzenie Europejskiego Sojuszu na rzecz Surowców (European Raw Materials Alliance), do którego KGHM już przystąpił.

Powołanie Sojuszu cieszy nas szczególnie dlatego, że jest wyrazem rosnącej świadomości uzależnienia Unii Europejskiej od importu surowców spoza Wspólnoty. Tylko w przypadku miedzi mamy do czynienia z sytuacją, gdy zanotowanemu w ciągu ostatnich lat 50-procentowemu wzrostowi produkcji globalnej nie towarzyszył żaden zauważalny wzrost poziomu wytwarzania tego surowca w Europie. Jednocześnie udział Azji w światowej produkcji miedzi wzrósł z 27 proc. w 1990 r. do 61 proc. w 2017 r.

Mamy dziś do czynienia z ogromną nierównowagą, jeśli chodzi o pozycję konkurencyjną firm europejskich względem nieskrępowanych wymogami środowiskowymi podmiotów spoza UE. Te ostatnie zalewają nasz kontynent wyrobami o wyraźnie wyższym śladzie węglowym — czyli emitują więcej gazów cieplarnianych na jednostkę produkcji niż ich europejscy konkurencji.

A przecież nie chodzi tylko o ochronę klimatu, ale też gleb, wód, czystości powietrza, praw człowieka, godnej pracy i płacy. W tych wszystkich kategoriach przemysł europejski jest zdecydowanie przed swoją zagraniczną konkurencją.

Unia Europejska musi być zjednoczona i konsekwentna. Jeśli decydujemy się wspólnie, że naszym priorytetem jest budowa Zielonej Europy, to nie możemy przymykać oka na wykorzystywanie do tego „czarnych” klocków. Postawmy na lokalną produkcję i wspierajmy ją. Zmniejszajmy bariery administracyjne i biurokrację. Dostosujmy regulacje do rzeczywistości, a nie życzeń.

I wreszcie — wspierajmy inwestycje w kolejne kopalnie i huty na terenie Unii. Albo chociaż w odnawialne źródła energii, które będą napędzać te zakłady i dalej obniżać ich ślad węglowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Organizator

Puls Biznesu

Patron honorowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Polecane