Złomrex bliżej nowej huty

Maria Trepińska
opublikowano: 08-09-2008, 00:00

Przemysław Sztuczkowski, właściciel Złomreksu, przymierza się do budowy nowej huty za 300-400 mln EUR. Rozmowy się rozpoczęły.

Przemysław Sztuczkowski, właściciel Złomreksu, przymierza się do budowy nowej huty za 300-400 mln EUR. Rozmowy się rozpoczęły.

Jeden z głównych graczy na polskim rynku dystrybucyjno-hutniczym, Przemysław Sztuczkowski, właściciel Złomreksu, od kilku miesięcy przymierza się do budowy nowej huty. Przewidywana wartość inwestycji to 300-400 mln EUR (1,03-1,38 mld zł).

— Prowadzimy rozmowy z kontrahentami, którzy mogą wybudować zakład, badany jest też biznesplan przedsięwzięcia — mówi Przemysław Sztuczkowski.

Czas analiz

Złomrex prowadzi rozmowy z trzema zagranicznymi kontrahentami, którzy specjalizują się w budowie zakładów hutniczych na świecie.

— Koniunktura na świecie spowodowała, że powstaje wiele zakładów, a to oznacza, że firmy budujące huty mają pełny portfel zamówień, dlatego czeka się dość długo na uzgodnienia projektu — wyjaśnia Przemysław Sztuczkowski.

Jeszcze nie zapadła ostateczna decyzja w sprawie lokalizacji huty. Z wypowiedzi prezesa Sztuczkowskiego wynika, że w rachubę wchodzi kilka miejsc, m.in. okolice Częstochowy, Stalowej Woli, Świdnika. Budowa zakładu ma potrwać trzy lata. Docelowo huta ma produkować około 1 mln ton rocznie wyrobów długich, pełny zakres płaskich i stal jakościową.

— Jest jeszcze jedna sprawa, która wymaga wyjaśnienia przy budowie huty. To poziom limitów CO2, dlatego ostateczne decyzje w sprawie planowanej inwestycji podejmiemy w przyszłym roku — dodaje prezes Sztuczkowski.

Znak czasów

Eksperci branży hutniczej pozytywnie oceniają plany Złomreksu.

— Od dawna w Polsce nie wybudowano żadnej nowej huty, zajmowaliśmy się tylko restrukturyzacją branży, czyli ograniczeniem produkcji, zatrudnienia. Pomysł Złomreksu jest bardzo dobry. Powód? W ubiegłym roku produkcja stali wyniosła 10,6 mln ton w Polsce. Wiadomo, że utrzymuje się popyt i w najbliższych latach jeszcze wzrośnie. Analizując wskaźniki, widzimy, że w 2012 r. musimy w kraju zwiększyć moce produkcyjne, jeśli nie — to Polska będzie skazana na import wyrobów stalowych — uważa Kazimierz Kowalski, wiceprezes Hutniczej Izby Przemysłowo-Handlowej.

W Chinach w ostatnich latach wybudowano nowe huty o mocy produkcyjnej 70 mln ton i budują się kolejne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Złomrex bliżej nowej huty