Związkowcy z Huty Częstochowa domagają się wstrzymania procedury przetargowej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 28-04-2005, 16:26

Wstrzymania procedury przetargowej na zakup Huty Częstochowa domagają się związki zawodowe działające w Holdingu Huty Częstochowa. Pismo w tej sprawie związkowcy wysłali w czwartek do premiera Marka Belki i ministra skarbu Jacka Sochy.

Wstrzymania procedury przetargowej na zakup Huty Częstochowa domagają się związki zawodowe działające w Holdingu Huty Częstochowa. Pismo w tej sprawie związkowcy wysłali w czwartek do premiera Marka Belki i ministra skarbu Jacka Sochy.

W piśmie związkowcy zaapelowali o "wstrzymanie procedury przetargowej do momentu wyjaśnienia kwestii niewywiązywania się Mittal Steel Holdings N.V. z umów dotyczących inwestycji i pakietu socjalnego w dawnych Polskich Hutach Stali obecnie Mittal Steel Poland".

Do podjęcia takich działań związkowców zobligowała w czwartek przed południem część załogi huty, która przybyła na spotkanie przedstawicieli związków negocjujących pakiet socjalny z Mittal Steel z dyrektorem huty Wacławem Korczakiem i prezesem Towarzystwa Silesia (formalnego właściciela huty) Tadeuszem Weneckim. W spotkaniu uczestniczyło kilkuset hutników (w samej hucie i jej spółkach zależnych zatrudnionych jest ok. 5 tys. osób).

Mittal Steel do 29 kwietnia ma wyłączność negocjacyjną na zakup Huty Częstochowa. W środę minister skarbu Jacek Socha poinformował, że Mittal Steel zaoferował za hutę 1,251 mld zł, a drugi chętny do kupna częstochowskiej spółki inwestor - ukraiński Związek Przemysłowy Donbasu - 1,108 mld zł.

"Jako reprezentanci pracowników nie możemy pozostać obojętni na głos załogi, którego zaniepokojenie ma zasadność w obliczu niewiarygodności inwestora" - czytamy w liście, którego treść przekazano PAP.

Związki wskazują, że inwestycje są gwarancją rozwoju przedsiębiorstwa, a pakiet socjalny zabezpieczeniem interesów pracowniczych, tymczasem - według nich - Mittel Steel nie realizuje żadnego z tych elementów we wcześniej kupionych hutach. Dlatego  domagają się wstrzymania procedury przetargowej.

Według Mittal Steel, pakiet socjalny dla pracowników Huty Częstochowa jest korzystniejszy niż pakiet zaproponowany podczas prywatyzacji Polskich Hut Stali, które Mittal Steel (wówczas jeszcze LNM Holdings) przejął w marcu 2004 roku.

W środę Mittal Steel poinformował w komunikacie, że złożył związkom zawodowym Huty Częstochowa i jej spółek zależnych ostateczną propozycję pakietu socjalnego. Zaoferował podwyżkę wynagrodzeń o 150 zł dla wszystkich pracowników huty i spółek zależnych, jednorazową premię prywatyzacyjną w wysokości 3 tys. zł oraz 5,5-letnią gwarancję zatrudnienia pracowników, a także dziesięcioletnią gwarancję zatrudnienia dla pracowników powyżej 55 roku życia.

Związki nie akceptują tej oferty żądając 10-letnich gwarancji zatrudnienia, 400-złotowych podwyżek oraz bonusa w wysokości 6 tys. zł.

W czwartek po południu Międzyzwiązkowy Komitet Negocjacyjny reprezentujący załogę huty ma się spotkać z przedstawicielami Mittal Steel w podczęstochowskim Poraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Związkowcy z Huty Częstochowa domagają się wstrzymania procedury przetargowej