pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Mamy już polską Nokię

KUP LICENCJĘ
Eugeniusz Twaróg
Pin It email print

Giełda to jedna z tych rzeczy, które naprawdę nam się udały. Potrzebuje jednak zmian.

 

Notowania

PZU, PKOBP, dolar

Serce gospodarki bije mocno i miarowo. Minister Boni oraz Jan K. Bielecki chcą jeszcze je wzmocnić.

Była okazja do kombatanckich wspomnień, ale też snucia planów na przyszłość. Panel „Serce gospodarki. Rynek kapitałowy jako przewaga kapitałowa Polski” jeden z ciekawszych podczas krynickiego forum ekonomicznego z bardzo dobrą obsadą za stołem prezydialnym, skoncentrował się głównie wokół warszawskiej giełdy. Jan K. Bielecki, szef rady gospodarczej przy premierze wspominał, jak w kwietniu 1991 r. minister Janusz Lewandowskim zaprosił go na GPW i „pozwolił zadzwonić dzwonkiem”.

- Też występuję jako kombatant. 2 tys. dolarów – taki był pierwszy obrót. Z naszych rojeń sprzed lat, że Okęcie będzie regionalnym hubem, a giełda centrum kapitałowym udało się zrealizować to drugie marzenie – mówił Janusz Lewandowski, obecnie unijny komisarz.

Wszyscy paneliści byli zgodni, że giełda rzeczywiście nam się udała. Ale, jak powiedział, minister Michał Boni potrzebuje też zmian. Ujął je w czterech punktach: potrzebny jest przegląd przepisów pod kątem wzmocnienia praw inwestorów, trzeba przystosować GPW do „przyswajania” nowych produktów finansowych jakie pojawiają się na świecie, zwiększyć efektywność KNF oraz egzekwowalność prawa, tak by spółki mogły szybciej rozstrzygać spory.

Michał Boni zapowiedział też istotne wzmocnienie rynku kapitałowego po zmianach w systemie emerytalnym.

- Jeśli wprowadzilibyśmy multifunduszowość OFE,: agresywniejsze, dla osób młodszych i stabilniejsze dla starszych, to w pierwszym przypadku 80 proc. byłoby inwestowane w akcje. W drugim około 10 proc. Szczegółowe założenia do reformy przedstawimy w przyszłym tygodniu – mówi Michał Boni.

Minister uważa, że w perspektywie najbliższych pięciu lat trzeba też będzie zastanowić się nad wzmocnieniem trzeciego filara. Szacuje, że za jego pośrednictwem na giełdę mogłoby trafić między 80 a 130 mld zł.

Jan K. Bielecki podkreśla konieczność zwiększenia przejrzystości i transparentności giełdy, tak by nadal mogła rozwijać się tak dobrze jak w przeszłości.

- Nie zgadzam się z tezą, że nie mamy polskiej Nokii. Mamy. To jest PZU, to jest PKO BP, to są takie małe polskie nokie, które rosły wraz z rynkiem kapitałowym. Trzeba zrobić wszystko by mogły nadal rosnąć – mówi Jan K. Bielecki.

Były premier spodziewa się, że pomoże w tym nowa ustawa o radach nadzorczych przygotowana przez ministra skarbu i członków rady gospodarczej.

- Czasy kiedy Stasiu sprawdził się w spółce więc rzuciliśmy go na inny front odeszły w przeszłość – mówi Jan K. Bielecki.

Opowiada się on również za zwiększeniem transparentności oraz klarownym ładem korporacyjnym w spółkach należących do zagranicznych inwestorów, przede wszystkim w bankach.

- Jeśli bank jest notowany na giełdzie, to chcemy żeby był niezależny. Jeśli w  kryzysie można swobodnie przesuwać kapitały ze spółek zależnych, że liczy się dobro holdingu, to z punktu widzenia Polski jest to dobre. Mieliśmy taki przypadek i to jest poważny sygnał ostrzegawczy – mówi były premier.

Zwraca uwagę na zmiany przygotowywane w Brukseli, które nie są dla nas korzystne.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu