pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Solorz już w setce najbogatszych ludzi świata

KUP LICENCJĘ
Magdalena Wierzchowska, Kamil Zatoński
Pin It email print

Przejęcie Polkomtela to transakcja życia dla biznesmena. Pozwoli Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi wskoczyć do grona stu najbogatszych ludzi na świecie.

 

Według wyliczeń "PB", z majątkiem o wartości 25,5 mld zł (9,2 mld USD) zająłby on 97. miejsce na liście magazynu "Forbes". W rankingu polskiej edycji nie miałby sobie równych: uznawanego dotychczas za najbogatszego Jana Kulczyka (7,4 mld zł) Zygmunt Solorz wyprzedzałby o 18 mld zł, czyli dokładnie tyle, na ile wyceniany jest operator sieci Plus. Reszta majątku inwestora to Cyfrowy Polsat (3,3 mld zł), aktywa Elektrimu (szacunkowo warte 2,2 mld zł), aktywa telekomunikacyjne (m.in. Midas i Aero2 - w sumie przynajmniej 1,5 mld zł), finansowe (PTE Polsat, Polisa-Życie i Invest Bank - w sumie 360 mln zł) oraz inwestycje w giełdowe spółki Bioton i ATM Grupa (80 mln zł), a także klub piłkarski Śląsk Wrocław (kilka milionów złotych).

Jednak ważniejszy jest nie osobisty majątek, ale pomysł budowy medialno-telekomunikacyjnego imperium. "Zostanę ja i TP" - mówił niecały rok temu Zygmunt Solorz-Żak. Nikt nie przypuszczał, że tak szybko scenariusz stanie się realistyczny. Grupa Cyfrowego Polsatu, liczona jako Telewizja Polsat i Cyfrowy Polsat, będzie miała wraz z Pol-komtelem 10,1 mld zł przychodów przy 3,6 mld zł EBITDA (dane za 2010 r.). To daje Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi skalę porównywalną do grupy Telekomunikacji Polskiej (TP), która miała w ubiegłym roku 15,7 mld zł przychodów i 4,7 mld zł EBITDA. Polski rynek telekomunikacyjny jest niezwykły w Europie, bo jest na nim TP, a potem długo, długo nic. Teraz może pojawić się pierwszy poważny konkurent narodowego telekomu.

Ale tak naprawdę, rozgrywka dopiero się zaczyna. Więcej w piątkowym "Pulsie Biznesu". Kup online!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu