pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Solorz już w setce najbogatszych ludzi świata

KUP LICENCJĘ
Magdalena Wierzchowska, Kamil Zatoński
Pin It email print

Przejęcie Polkomtela to transakcja życia dla biznesmena. Pozwoli Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi wskoczyć do grona stu najbogatszych ludzi na świecie.

 

Według wyliczeń "PB", z majątkiem o wartości 25,5 mld zł (9,2 mld USD) zająłby on 97. miejsce na liście magazynu "Forbes". W rankingu polskiej edycji nie miałby sobie równych: uznawanego dotychczas za najbogatszego Jana Kulczyka (7,4 mld zł) Zygmunt Solorz wyprzedzałby o 18 mld zł, czyli dokładnie tyle, na ile wyceniany jest operator sieci Plus. Reszta majątku inwestora to Cyfrowy Polsat (3,3 mld zł), aktywa Elektrimu (szacunkowo warte 2,2 mld zł), aktywa telekomunikacyjne (m.in. Midas i Aero2 - w sumie przynajmniej 1,5 mld zł), finansowe (PTE Polsat, Polisa-Życie i Invest Bank - w sumie 360 mln zł) oraz inwestycje w giełdowe spółki Bioton i ATM Grupa (80 mln zł), a także klub piłkarski Śląsk Wrocław (kilka milionów złotych).

Jednak ważniejszy jest nie osobisty majątek, ale pomysł budowy medialno-telekomunikacyjnego imperium. "Zostanę ja i TP" - mówił niecały rok temu Zygmunt Solorz-Żak. Nikt nie przypuszczał, że tak szybko scenariusz stanie się realistyczny. Grupa Cyfrowego Polsatu, liczona jako Telewizja Polsat i Cyfrowy Polsat, będzie miała wraz z Pol-komtelem 10,1 mld zł przychodów przy 3,6 mld zł EBITDA (dane za 2010 r.). To daje Zygmuntowi Solorzowi-Żakowi skalę porównywalną do grupy Telekomunikacji Polskiej (TP), która miała w ubiegłym roku 15,7 mld zł przychodów i 4,7 mld zł EBITDA. Polski rynek telekomunikacyjny jest niezwykły w Europie, bo jest na nim TP, a potem długo, długo nic. Teraz może pojawić się pierwszy poważny konkurent narodowego telekomu.

Ale tak naprawdę, rozgrywka dopiero się zaczyna. Więcej w piątkowym "Pulsie Biznesu". Kup online!

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Nacjonalizacja OFE?

Czyżby nacjonalizacja OFE była kolejną cegiełką do...
News

Czy PiS dobije OFE i giełdę

Rząd ponoć pracuje nad...
News

Kanton i głosy z Pearl River

31 dziennikarzy zderzyło...
News

Polska biurokracja – co trzeba naprawić w...

Wiemy co jest do poprawy....
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Nie ma mocnych na dolara? Jest

Słaby złoty i...
News

Co Chińczyk Polakowi chciałby pokazać

Gdyby nie koleżanka, tego...
News

Światowy Dzień Mleka

Środa: słówko na dziś. Czyta Kevin Aiston
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.78 
0.43 
0.42 
0.36 
0.35 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu