pb.pl
w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Ćwierć Polski w szarej strefie

KUP LICENCJĘ
PAP
Pin It email print

Coraz więcej firm przenosi się do szarej strefy. Już niemal 25 proc. polskiej gospodarki działa na czarno. To znacznie powyżej unijnej średniej, stwierdza "Gazeta Polska Codziennie".

 

Notowania

KREDYTB, euro, ropa brent

Na to, że coraz większa część gospodarki to szara strefa, mogą wskazywać choćby szacunki realizacji budżetu po I półroczu 2013 r. Mimo że PKB nadal rośnie, to wpływy z podatków w stosunku do pierwszej połowy 2012 r. były o 8 mld zł niższe – zauważa "GPC".

Szara strefa obejmuje 24,4 proc. gospodarki, czyli znacznie więcej niż w krajach zachodnich – wynika z wyliczeń Friedricha Schneidera, ekonomisty z Uniwersytetu w Linzu, od lat zajmującego się tą problematyką.

Średnia w UE to obecnie 18 proc. i gorzej niż u nas jest tylko w krajach wschodniej Europy, takich jak Bułgaria czy Rumunia.

Z kolei badania PKPP Lewiatan pokazały, że w 2012 r. ponad 33 proc. firm zatrudniało pracowników w szarej strefie, podczas gdy w 2011 r. było to mniej niż 29 proc.

Gdyby państwo obniżyło i ujednoliciło podatki, mniej firm działałoby na czarno – podkreśla "Codzienna".

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

8 Komentarze

asic 2013-08-08

to sa wlasnie rzady platformy ktora szkodzi gospodarce..... wtedy kiedy mielismy przewage zamiast to wykorzystac dla gospodarki to rostowski wrozył z fusó a tus chwalil sie w telewisji zielona wyspa.... i to bylo wszystko na co stac tych ludzi... i mowie to ja - kiedys sympatyk ugrupowania dzis msciciel za pustoglowie tych ludzi i dbanie o wlasne interesy kosztem obywateli. poprostu, nie dosc ze zlodzieje publiczenej kasy to wrecz ludzie przekonani o wlasnej wyzszosci a czestokros takie buraki ze az litosc czlowieka ogarnia.... patrz rostowski, komorowski dyslektyk, mucha, nowak a na czele tusk, donald tusk napastnik ktoremu wsyztscy podaja

rozczarowany PO 2013-08-08

W Polsce za podjęcie ryzyka otwarcia działalności gospodarczej już od samego początku "nagradza się" obowiązkiem zapłacenia ZUSu, oraz wszelkiej maści opłat i podatków. Przedsiębiorca jeszcze nie zarobił a już jest czerdżowany przez ZUS i US. Ponieważ nie ma gwarancji uzyskania pożytków z działalności gospodarczej przy tak wysokich stałych opłatach ludzie wolą przejść do szarej strefy. Skala fiskalizmu jest porażająca i kompletnie zniechęca do uczciwości wobec fiskusa. Panie tusk i rostowski... podobno miało być 3x15%. No to zrobiliście... efektywne minimum 45%. Figa z makiem gospodarczy indolenci!!!

Tommy Walker 2013-08-08

Nie trzeba byc tytanem intelektu, żeby się domyślić, że im więcej obciążeń, regulacji, podatków, kontroli i zwykłej biurokracji, tym mniejsza chęć do działania legalnie

Observer65 2013-08-08

Szara strefa to kapitalizm w czystej postaci. Stworzono nam wrogie, opresyjne, socjalistyczne państwo. Biurokracja paraliżuje i odbiera energię społeczną.Drakońskie podatki i tzw. ubezpieczenia społeczne ( przymusowe i niekorzystne ) zarzynają małe i mikroprzedsiębiorstwa.Jakoś trzeba żyć , kształcić i wychowywać dzieci. Szara strefa to współczesny ruch oporu. Obejrzyj na YT - KOSZTA Życia , KOSZTA Pracy

0099 2013-08-08

OBECNA POLITYKA ZNISZCZY WSZYSTKO!

Wiadomości dnia na www.pb.pl


News

Kontrakty terminowe na WIG20 na...

Kontrakty terminowe na...
News

Wyrok na pośredników kredytowych w 27...

W największym skrócie...
News

Szlifowanie reputacji grubym heblem

Koniec ubiegłego roku...
News

Rząd milczy w sprawie renty dożywotniej

Kancelaria Prezydenta RP,...
News

Nadchodzi inflacja

W czwartek GUS podał najnowsze dane na temat...
News

Biznes, biznes ponad wszystko

W działalności biznesowej...
News

Kontrakty terminowe na WIG20 na piątek,...

Kontrakty terminowe na...
News

Prąd będzie bardziej polski, tylko ludzi żal

Polska załoga Engie i EDF...
Najlepsze blogi o biznesie

Ranking gorących spółek

0.66 
0.42 
0.38 
0.30 
0.27 

Sekcje

Oferty Pulsu Biznesu