10 spółek polecanych przez zarządzających

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 03-01-2014, 00:00

Sektor finansowy, farmaceutyczny, medialny i deweloperski — tam eksperci z TFI radzą poszukać zysku w 2014 r.

Zarządzający funduszami są zgodni — w tym roku będziemy obserwować kontynuację ożywienia w gospodarce, którego największym beneficjentem wciąż pozostaną giełdowe maluchy i średniaki. W portfelu inwestycyjnym nie powinno jednak zabraknąć również dużych spółek, zwłaszcza z sektora finansowego, który ma szansę zostać koniem pociągowym warszawskich indeksów. Specjaliści ankietowani przez „Puls Biznesu” szczególną uwagę zwracają na PZU.

Zobacz więcej

PLUS I MINUS: W 2013 r. akcje PZU, kierowanego przez Andrzeja Klesyka, dały zarobić 25 proc. W przeciwnym kierunku podążył kurs Cormaya, którego prezesem jest Tomasz Tuora. W Nowym Roku notowania obu spółek mają podążyć w tym samym kierunku — na północ, przewidują zarządzający. [FOT. WM]

— To największy ubezpieczyciel w regionie, jedyny przedstawiciel sektora na GPW. Wyniki spółki są dość stabilne i przewidywalne. Firma płaci też wysoką dywidendę, która w najbliższych latach wyniesie 7-9 proc. To dobry cel dla inwestorów z mniejszym apetytem na ryzyko — uważają eksperci z TFI.

Wśród typów zarządzających pojawiło się też kilku innych przedstawicieli branży finansowej, m.in. Kredyt Inkaso, który działa w defensywnej branży windykacyjnej, oraz PKO BP, uznawany za jeden z najtaniej wycenianych banków na polskiej giełdzie (C/Z wynosi 15,5 przy średniej dla WIG-banki 18,7) . Jego wynikom finansowym mają sprzyjać ożywienie gospodarcze oraz efekty synergii po przejęciu Nordei.

Defensywnie i zyskownie

Już kilka miesięcy temu specjaliści z TFI uznali, że zapaść na rynku reklamy dobiega końca, więc przychody reklamowe stacji telewizyjnych będą rosły. W dodatku spółki mocno ograniczyły koszty, co zwiększa dźwignię operacyjną. Eksperci stawiali na TVN i się nie pomylili, bo akcje firmy wzrosły w ubiegłym roku o 58 proc. Dziś zarządzający podtrzymują pozytywne nastawienie do branży medialnej, ale typują nowego lidera. Przeceniony w ostatnich tygodniach Cyfrowy Polsat (kurs zanurkował o 6 proc. w trzy miesiące) ma skorzystać na synergii produktowej po przejęciu Polkomtela.

— Trwająca restrukturyzacja powinna przynieść widoczne obniżki kosztów finansowania spółki w tym roku. Poza tym, firma cieszy się wysokim FCF [wolne przepływy pieniężne — red.] — podkreślają zarządzający. W trzecim kwartale ubiegłego roku Cyfrowy Polsat wypracował 162 mln zł wolnych przepływów pieniężnych, podczas gdy TVN zaledwie 2,7 mln zł. Zarządzający funduszami zwrócili też uwagę na przeceniony w ubiegłym roku o ponad 35 proc. PZ Cormay. Spadek kursu był efektem rozczarowania inwestorów opóźnieniem prezentacji prototypu aparatu diagnostycznego BlueBox. Specjaliści uważają jednak, że rynek zdyskontował już opóźnienia w komercjalizacji urządzenia i w tym roku spółka może wrócić do łask giełdowych graczy. Interesująca jest również Neuca, która — choć ma już za sobą solidne zwyżki (w ubiegłym roku kurs wzrósł o ponad 200 proc.) — zdaniem zarządzających, wciąż może dać sporo zarobić. Dzięki ostatniemu przejęciu AC Pharmy spółka zablokowała konkurentom możliwość skokowego rozwoju w kraju. Dodatkowo ma realną szansę na przejęcie przez fundusz private equity Penta, który konsoliduje rynek detaliczny farmaceutyków w Polsce.

— Geometrycznie rosnące zyski z dystrybucji własnych leków, w które rynek wciąż nie wierzy, gdyż do 2012 r. ta działalność przynosiła straty, stanowią podstawę do podniesienia prognoz na 2014 r. Neuca to jedyny podmiot z branży notowany na GPW z szansą ponad 30-procentowego wzrostu zysków r/r w 2014 r. — uważa zarządzający, który chce pozostać anonimowy.

Maruderzy w cenie

Akcje KGHM zanurkowały w ubiegłym roku o 26 proc. (po odliczeniu dywidendy), a kurs zachowywał się gorzej niż ceny miedzi czy walory innych spółek z branży. Specjaliści z TFI uważają, że w 2014 r. surowce zaczną odbijać, więc oczekują poprawy wyników miedziowego giganta, począwszy od drugiego półrocza. Wśród ulubieńców zarządzających znalazł się też CD Projekt, którego akcje wzrosły w ubiegłym roku o ponad 180 proc.

— W 2014 r. pojawi się nowa odsłona „Wiedźmina”. Cała kapitalizacja CD Projektu to obecnie około 1,6 mld zł. Przychody z jednej gry mogą być wyższe: „Skyrim” przyniósł twórcom ok. 700 mln USD, a sprzedaż „GTA V” w ciągu pierwszego dnia wyniosła 800 mln USD. Jeśli kolejny „Wiedźmin” okaże się sukcesem, to 2014 r. będzie dobrym rokiem dla akcjonariuszy — przekonują zarządzający. Na liście giełdowych faworytów na 2014 r. znalazły się też Unibep, Polnord i Pozbud. Te trzy spółki działające w sektorze budowlanym i deweloperskim są, zdaniem zarządzających, nisko wyceniane i skorzystają na kontynuowaniu ożywienia gospodarczego.

Na kogo warto postawić

PZU

Kurs akcji PZU, kierowanego przez Andrzeja Klesyka, wzrósł w tym roku o ponad 15 proc., ale zdaniem zarządzających, to dopiero początek zwyżek. Największy polski ubezpieczyciel będzie kusił inwestorów wysoką dywidendą, a rosnący rynek ubezpieczeń wesprze jego wyniki finansowe.

PKO BP
PKO BP uznawany jest przez specjalistów z TFI za jeden z najtaniej wycenianych banków na polskiej giełdzie (C/Z wynosi 15,5 przy średniej dla WIG-banki 18,7). Jego wynikom finansowym mają sprzyjać ożywienie gospodarcze oraz efekty synergii po przejęciu Nordei.

KGHM
Miedziowy gigant zdobywa coraz więcej zwolenników — nie tylko wśród zarządzających z TFI. Na początku grudnia ubiegłego roku dom maklerski BMO Capital Markets rozpoczął ocenę spółki od rekomendacji „lepiej niż rynek” z ceną docelową na poziomie 140 zł. Wczoraj walory kosztowały prawie 117 zł.

Cyfrowy Polsat
Zarządzający są zgodni, że warto wykorzystać ostatnią przecenę medialnej spółki. Cyfrowy Polsat, ich zdaniem, skorzysta na synergii produktowej po przejęciu Polkomtela, a dodatkowo trwająca restrukturyzacja przyniesie widoczną obniżkę kosztów finansowania.

PZ Cormay
W ubiegłym roku akcje spółki zanurkowały o 35 proc., bo inwestorzy rozczarowali się opóźnieniem prezentacji prototypu aparatu diagnostycznego BlueBox. Specjaliści z TFI uważają jednak, że rynek już to zdyskontował i w tym roku PZ Cormay może wrócić do łask giełdowych graczy.

Neuca
Geometrycznie rosnące zyski z dystrybucji własnych leków stanowią podłoże do podniesienia prognoz na 2014 r. Neuca to, zdaniem zarządzających, jedyny podmiot z branży notowany na GPW z szansą ponad 30-procentowego wzrostu zysków r/r w 2014 r.

CD Projekt
W ubiegłym roku akcje spółki wzrosły o ponad 180 proc., ale to, zdaniem zarządzających, nie wyczerpuje potencjału zwyżek. Jeśli kolejny „Wiedźmin” okaże się sukcesem, 2014 r. będzie dobry dla akcjonariuszy.

Pozbud
Producent stolarki otworowej z drewna, aluminium i PCV, zdaniem zarządzających, systematycznie poprawia wyniki. Perspektywa uzyskania synergii z połączenia ze spółką Baumal i ekspozycja na trwający cykl gospodarczy (ożywienie w sektorze budownictwa) ma wspierać jego notowania.

Polnord
Kurs akcji spółki zanurkował w ubiegłym roku o 17 proc., ale przecena to idealna okazja do zakupów. Zdaniem specjalistów z TFI, Polnord to najtańszy deweloper na rynku i jedna z tańszych spółek na GPW. Duże zadłużenie powinno być systematycznie spłacane ze sprzedaży aktywów.

Unibep
Firma działająca w różnych sektorach branży budowlanej: w budownictwie mieszkaniowym, handlowo-usługowym oraz ogólnym, to zdaniem zarządzających, mała, ale relatywnie tania spółka, która skorzysta na kontynuacji ożywienia gospodarczego w naszym kraju.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu