Czytasz dzięki

11 miast, których gospodarki są większe od polskiej (MAPA DNIA)

Gdyby Polska była miastem, znalazłaby się wśród 12 najsilniejszych gospodarczo miast świata.

Wielkość produktu 11 miast świata, których gospodarki są większe od 
Polski. Dane za 2015 r. W przypadku miast spoza USA dane szacunkowe
Zobacz więcej

Wielkość produktu 11 miast świata, których gospodarki są większe od Polski. Dane za 2015 r. W przypadku miast spoza USA dane szacunkowe pb.pl, Bloomberg, Wikipedia

PKB Polski za ubiegły rok sięgnął 475 mld USD i za sprawą osłabienia złotego wyrażony w dolarze był o 12,9 proc. niższy niż w 2014 r. To daje polskiej gospodarce 26 miejsce na świecie (przed Belgią, lecz za Szwecją i Nigerią). Gdyby jednak krajową gospodarkę porównywać z gospodarkami największych miast na świecie, to miejsce byłoby wyraźnie lepsze. Miasto Polska znajdowałoby się na 12 miejscu na świecie, nieznacznie ustępując tylko Londynowi (516 mld USD), Houston (503 mld USD), Waszyngtonowi (491 mld USD), Osace-Kobe (490 mld USD)oraz Dallas (włącznie z Fort Worth oraz Arlington, 486 mld USD).

Znacznie większy dystans dzieliłby Polskę od Seulu, Chicago i Paryża, których produkt był w ubiegłym roku o co najmniej jedną czwartą większy od PKB Polski. Na podium największych miejskich gospodarek na świecie znalazły się dwukrotnie większe od Polski Los Angeles (931 mld USD) oraz co najmniej trzykrotnie większe Tokio (1,43 bln USD) i Nowy Jork (1,60 bln USD). Te dwa ostatnie miasta, gdyby były krajami, spokojnie mogłyby ubiegać się o wejście do grupy G7. Gospodarka Nowego Jorku jest o 51 mld USD większa od kanadyjskiej, najmniejszej gospodarki G7. Tokio do Kanady brakuje zaś 124 mld USD.


Wielkość produktu 11 miast świata, których gospodarki są większe od Polski. Dane za 2015 r. W przypadku miast spoza USA dane szacunkowe. Źródło: pb.pl, Bloomberg, Wikipedia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane