11,2 mln zł na działania w ramach starań o ESK w Katowicach

DI, PAP
opublikowano: 14-10-2010, 21:03

11,2 mln zł przeznaczą w przyszłym roku Katowice na projekty związane z ubieganiem się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. - poinformował w czwartek prezydent miasta Piotr Uszok. Do  2016 r. nakłady mają być co roku większe.

W środę w Warszawie, z udziałem m.in. ministra kultury, ogłoszono tzw. krótką listę miast, które przeszły do drugiego etapu konkursu. Oprócz Katowic znalazły się na niej także Warszawa, Lublin, Wrocław i Gdańsk.

Prezydent Uszok zapewnił na czwartkowej konferencji prasowej w Katowicach, że finansowanie przedsięwzięć kulturalnych w ramach projektu będzie co roku większe, sięgając 25 mln zł w 2016 r. "Mam też nadzieję na większe zaangażowanie miast naszej aglomeracji, województwa śląskiego i Górnośląskiego Związku Metropolitalnego w tę inicjatywę. Będę o to zabiegał" - zapowiedział.

Jak podkreślił dyrektor projektu ESK 2016 Katowice, Marek Zieliński, dla tworzenia dalszej strategii niezbędne jest zapoznanie się z pisemnym uzasadnieniem decyzji komisji i praca nad wskazanymi przez nią obszarami.

"Bez tego uzasadnienia trudno mówić o konkretnych rzeczach do poprawy. Pewne wnioski możemy wyciągnąć z zadawanych nam pytań, dotyczących rewitalizacji miasta czy udziału sektora prywatnego" - powiedział Zieliński.

Uszok zapewnił, że udział firm w projekcie się zwiększy. "Dotychczas nie aktywizowaliśmy tego sektora, bo chcieliśmy się najpierw czymś wykazać. Teraz, po przejściu do kolejnego etapu, jest na to świetny moment" - ocenił.

Przypomniał, że miasto prowadzi też działania inwestycyjne, które również wpisują się w starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Jedno z nich to współfinansowana przez miasto budowa nowej siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach - jednego z czołowych polskich zespołów symfonicznych.

Prezydent Uszok poinformował w czwartek o decyzji ministra kultury przyznającej na ten cel 122 mln zł z unijnego programu operacyjnego "Infrastruktura i środowisko". Łączna wartość inwestycji to ok. 260 mln zł. Ponad 130 mln zł dołożą więc Katowice. Do końca roku ma powstać projekt wykonawczy, potem ogłoszony zostanie przetarg. Prace mogą się rozpocząć wiosną przyszłego roku, zakończenie inwestycji jest planowane na 2013 r.

Katowice ubiegają się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury pod hasłem "Miasto ogrodów", nawiązującym m.in. do najstarszego miasta-ogrodu w granicach obecnej Polski - katowickiego osiedla Giszowiec, zbudowanego w latach 1907-1910 dla robotników koncernu Giesches-Erben.

W ramach starań o tytuł Katowice gościły jednego z najbardziej znanych na świecie architektów zieleni Patricka Blanca, twórcę ogrodów wertykalnych. Francuski artysta-botanik tworzy je nawet w tak nieprzyjaznych przestrzeniach jak parkingi czy mosty. Prezydent Uszok potwierdził w czwartek, że zarówno miasto, jak i Blanc są zainteresowane współpracą. Nie wiadomo jednak na razie dokładnie, kiedy ogrody jego projektu mogłyby powstać w Katowicach.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / 11,2 mln zł na działania w ramach starań o ESK w Katowicach