Czytasz dzięki

13 organizacji branży budowlanej apeluje o podpisanie ustawy o zwrocie VAT

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-08-2005, 18:52

13 organizacji z branży budowlanej zaapelowało w poniedziałek do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego o podpisanie ustawy o zwrocie podatku VAT za materiały budowlane, ponieważ pomoże to w rozwiązaniu problemów budownictwa i przyczyni się do zwalczania szarej strefy.

13 organizacji z branży budowlanej zaapelowało w poniedziałek do prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego o podpisanie ustawy o zwrocie podatku VAT za materiały budowlane, ponieważ pomoże to w rozwiązaniu problemów budownictwa i przyczyni się do zwalczania szarej strefy.

    "Jednym z antidotów na bolączki polskiego budownictwa jest poselska inicjatywa w postaci ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, która daje szansę inwestorom na zwrot różnicy VAT na materiały budowlane przez Urzędy Skarbowe" - czytamy w liście otwartym do prezydenta, pod którym podpisały się m.in. Konfederacja Budownictwa i Nieruchomości oraz Krajowe Zrzeszenie Producentów Materiałów Budowlanych CERBUD.

    Według organizacji budowlanych, informacja o wzroście od 1 maja 2004 r. stawki VAT na materiały budowlane z 7 do 22 proc. przyczyniła się w kwietniu 2004 do rekordowego wzrostu produkcji budowlano-montażowej (o 25,9 proc. licząc rok do roku). Jednak później nastąpił ponowny spadek produkcji sprzedanej budownictwa - średnio ok. 14 proc.

    "Z coraz większą uwagą obserwujemy szybki rozwój niepokojącego zjawiska, jakim jest szara strefa, które mocno zagraża całej branży oraz skutecznie obniża wpływy państwa. Dalsze tolerowanie tego stanu rzeczy pozbawi podmioty gospodarcze, działające zgodnie z literą prawa, możliwości skutecznej konkurencji, pozyskiwania zleceń i skaże je na niebyt" - czytamy w liście.

    Przedstawiciele organizacji budowlanych przypominają też, że w ciągu ostatnich lat Polska znalazła się na ostatnim miejscu w Europie pod względem liczby mieszkań użytkowanych na 1000 mieszkańców. W kraju brakuje 1,5 mln mieszkań, a około 3 mln wymaga gruntownych remontów.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

    Pod apelem do prezydenta podpisały się także: MIWO Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej - Szklanej i Skalnej, Polskie Składy Budowlane, Składy Budowlane VOX, Polskie Stowarzyszenie Gipsu, Stowarzyszenie Dom Drewniany, Stowarzyszenie Producentów Cementu i Wapna, Stowarzyszenie Producentów Styropianu, Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń, Stowarzyszenie Producentów Beton, Stowarzyszenie Producentów Pap oraz Związek Producentów Ceramiki Budowlanej i Silikatów.

    Ustawa z 29 lipca o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym ma złagodzić skutki podniesienia od 1 maja 2004 r. podatku VAT na materiały budowlane z 7 do 22 proc. Przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2006 roku, a zwrot VAT-u dotyczyć będzie okresu od 1 maja 2004 roku do 31 grudnia 2007 roku. Na mocy ustawy osobom fizycznym, które budują lub remontują mieszkanie, będzie przysługiwała rekompensata za wzrost podatku VAT na materiały budowlane.

    Ustawie od początku przeciwny był rząd. Ministerstwo Finansów podało niedawno, że będzie ona kosztowała budżet państwa w 2006 r. od 4,5 do nawet 18 mld zł. Według wcześniejszych wyliczeń koszty te wyniosłyby ok. 4,5 mld zł w ciągu trzech lat.   W ubiegły piątek szefowa Kancelarii Prezydenta Jolanta Szymanek-Deresz poinformowała, że prezydent Aleksander Kwaśniewski ma wątpliwości, czy podpisać ustawę o zwrocie podatku VAT za materiały budowlane, po tym, jak zapoznał się z argumentami ministra finansów.

    O podpisanie ustawy zaapelowały także m.in. Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) i Konfederacja Pracodawców Polskich (KPP).  Prezydent ma czas do wtorku, 23 sierpnia, na podpisanie ustawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane