Czytasz dzięki

14 mld zł marnuje czas w funduszach PKO TFI

opublikowano: 09-09-2019, 22:00

PKO BP nigdy nie był szczególnie hojny, jeśli chodzi o oprocentowanie lokat. Ostatnio jednak nawet one wygrywają z jego funduszami dłużnymi

34,6 mld zł ulokowali w funduszach rynku kapitałowego klienci PKO TFI. Czyni to tę instytucję największym powiernikiem na rynku. Skalę przewagi nad konkurencją najlepiej obrazuje to, że jej aktywa z grubsza odpowiadają temu, czym łącznie zarządzają Pekao TFI i Santander TFI, będące pod tym względem na drugim i trzecim miejscu. Tylko fundusz PKO Obligacji Skarbowych ma niemal 11 mld zł aktywów. Gdyby sam jeden przekształcił się w odrębne TFI, byłby ósmym graczem na rynku. Nerwy klientów PKO Obligacji Skarbowych są jednak ostatnio wystawione na ciężką próbę. Zresztą nie tylko ich, ale także klientów innych funduszy dłużnych PKO TFI. Fundusz dłużny to w zasadzie typowy produkt inwestycyjny dla ciułaczy. Jeśli nie ma jakiejś specyficznej strategii, przy niewielkich wahaniach wartości jednostek powinien zarabiać stosunkowo mało, ale jednak więcej niż przynoszą lokaty bankowe. W PKO TFI mechanizm ten ewidentnie się zaciął.

Fundusze dłużne PKO TFI, którego prezesem jest Piotr Żochowski,
przyciągnęły grube miliardy złotych. Błędne założenia zarządzających związane z
inflacją powodują jednak, że ich klienci mogą ostatnio odczuwać rozczarowanie
Zobacz więcej

NIE WYSZŁO:

Fundusze dłużne PKO TFI, którego prezesem jest Piotr Żochowski, przyciągnęły grube miliardy złotych. Błędne założenia zarządzających związane z inflacją powodują jednak, że ich klienci mogą ostatnio odczuwać rozczarowanie Fot. Marek Wiśniewski

Podczas gdy nietrudno znaleźć fundusz dłużny, który od początku roku zarobił 3 proc. i więcej, fundusze dłużne PKO TFI wykazują zyski mniejsze od oferowanych na lokatach bankowych. I to nie lokatach w bankach agresywniezabiegających o depozyty, ale lokatach w… PKO BP. PKO Obligacji Skarbowych i PKO Obligacji Skarbowych Plus zarobiły od początku roku niespełna 0,4 proc. Tymczasem na lokatach 1-, 3-, 6- i 12-miesięcznych zakładanych przez internet PKO BP oferuje nie mniej niż 0,6 proc. zysku. W placówkach oprocentowanie jest niższe, ale i tak oba fundusze pokonują jedynie lokaty jednomiesięczne. PKO Papierów Dłużnych Plus zarobił od początku roku 1,3 proc. Z jednej strony to sporo więcej od dwóch wymienionych wcześniej funduszy.

Z drugiej jednak, PKO BP oferuje internetowe lokaty 1-, 3-, 6- i 12-miesięczne na tzw. nowe środki z oprocentowaniem 1,5-1,8 proc. W placówkach oprocentowanie jest niższe, ale — tak podobnie jak PKO Obligacji Skarbowych i PKO Obligacji Skarbowych Plus — PKO Papierów Dłużnych Plus pokonuje tylko jednomiesięczne lokaty na nowe środki.

Inflacyjne założenia zawiodły

Słabość funduszy dłużnych PKO TFI nie wynika z koniunkturalnego wahnięcia na rynku długu, które dotknęło wszystkie fundusze o podobnym profilu inwestycyjnym. Według Analiz Online pod względem uzyskiwanych stóp zwrotu trzy fundusze PKO TFI zajmują miejsca bliskie końca w swoich grupach porównawczych — zarówno licząc od początku roku, jak i za trzy czy sześć miesięcy. A mowa przecież o niebagatelnych kwotach. PKO Obligacji Skarbowych to gigant. Ale PKO Papierów Dłużnych Plus zarządza prawie 3 mld zł, co w wielu TFI czyniłoby go największym funduszem. Łącznie z PKO Obligacji Skarbowych Plus te trzy produkty inwestycyjne mają ponad 14 mld zł aktywów. Więcej niż we wszystkich funduszach rynku kapitałowego (dłużnych, mieszanych i akcyjnych) zgromadzili klienci Aviva Investors Poland TFI czy TFI PZU. Przedstawiciele PKO TFI tłumaczą słabe wyniki założeniami, jakie przyjęli w związku ze wzrostem inflacji.

— Niskie stopy zwrotu funduszy dłużnych PKO TFI wynikają z niskiego ryzyka stopy procentowej (tzw. duration portfeli).W oczekiwaniu na coraz wyższe odczyty inflacji w Polsce zdecydowaliśmy się zabezpieczyć ryzyko stopy procentowej funduszy przy wykorzystaniu instrumentów pochodnych. Historyczna korelacja pomiędzy inflacją a poziomem rynkowych stóp procentowych wskazywała na istotne ryzyko wzrostów rentowności, a co za tym idzie, spadków cen obligacji. Pomimo iż jesteśmy świadkami wyraźnego przyspieszenia inflacji, obawy o globalny wzrost gospodarczy spowodowały zmianę retoryki głównych banków centralnych, co doprowadziło do spadków rentowności na całym świecie, również w Polsce. Taki rozwój sytuacji spowodował, iż fundusze o wyższych wskaźnikach duration wypracowały wyższe stopy zwrotu — wyjaśnia Artur Trela, zarządzający funduszami w PKO TFI.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Wyższe duration to w największym skrócie dłuższy okres do wykupu obligacji, jakie fundusz ma w portfelu. I rzeczywiście, PKO Obligacji Długoterminowych zarobił od początku roku 1,8 proc. To jednak również dość słaby wynik. Średnia dla grupy porównawczej według klasyfikacji Analiz Online to 2,5 proc. Fundusz uzyskał wyniki poniżej średniej również w okresie ostatnich trzech i sześciu miesięcy. Jedyny fundusz dłużny PKO TFI, którego klienci nie mogą ostatnio narzekać, to PKO Papierów Dłużnych USD. Jak sama nazwa wskazuje przyjmuje on istotne ryzyko walutowe. Od początku roku zarobił 7,5 proc.

Wypłaty i wpłaty

Jak klienci PKO TFI reagują na słabe wyniki funduszy dłużnych? Na to pytanie nie ma jasnej odpowiedzi. Nowszych danych jeszcze nie ma, ale w lipcu bilans wpłat i wypłat PKO Obligacji Skarbowych był na minusie o ponad 600 mln zł. Pół miliarda dodatniego salda miał za to PKO Obligacji Długoterminowych, którego wyniki są względnie dobre, ale na tle funduszy PKO TFI, a nie całego rynku. Zresztą nawet PKO Papierów Dłużnych Plus zdołał pozyskać ponad 100 mln zł. W przypadku obu funduszy z dodatnim saldem trudno jednak twierdzić, czy są to nowe wpłaty, czy też transfery w ramach TFI. Ogółem lipcowy bilans wpłat i wypłat całego PKO TFI był na minusie o prawie 200 mln zł. Saldo to obejmuje jednak również fundusze akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu