1,9 bln EUR zarobiły Niemcy na wspólnej walucie

opublikowano: 26-02-2019, 11:13

Według nowego raportu sporządzonego przez Centrum ds. Polityki Europejskiej we Freiburgu w ciągu 20 lat od wprowadzenia euro na wspólnej walucie najbardziej skorzystały Niemcy. Straciły natomiast Włochy i Francja.

Niemcy zyskały blisko 1,9 bln EUR w latach 1999-2017 w wyniku wprowadzenia euro.
Według raportu „20 lat euro: zwycięzcy i przegrani”, Niemcy i Holandia to jedyne dwa kraje, które znacznie zyskały na euro. W Niemczech w ciągu dwóch dekad na głowę mieszkańca przybyło dodatkowo 23 tys. EUR, a w Holandii 21 tys. EUR.

Euro, ECB, Frankfurt
fot. Bloomberg

W początkowym okresie mocno zyskała również Grecja, która jednak doznała potężnego ciosu w wyniku kryzysu zadłużeniowego trwającego od 2011 r.
Mimo wszystko Ateny odnotowały zysk w wysokości 2 mld EUR co daje 190 EUR na głowę mieszkańca w ciągu 20 lat.

Poza Niemcami i Holandią państwa strefy euro odnotowały jednak spadek zamożności.    
Największymi przegranymi okazały się Portugalia, Francja i Włochy. W tych krajach na głowę mieszkańca odnotowano spadek przychodu odpowiednio o 40 000, 56 000 oraz 74 000 EUR. W przypadku Francji i Włoch, drugiego i trzeciego kraju pod względem liczby ludności w strefie euro, minus wynosi odpowiednio 3,6 bln EUR i 4,3 bln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane