2016 r. rekordowy pod względem odpływów z globalnych funduszy akcji

Obawy przed radykalnymi zmianami na scenie politycznej w szeregu krajów rozwiniętych, wysokie wyceny oraz słabe fundamenty doprowadziły do największych przynajmniej od 2011 r. odpływów z globalnych funduszy akcji, donosi Financial Times.

Od początku 2016 r. z globalnych funduszy akcji wycofano 200 mld USD, co  stanowiło równowartość 6 proc. ich aktywów, wynika z danych zebranych dla Financial Timesa przez towarzystwo Morningstar. W samym trzecim kwartale odpływy sięgnęły 100 mld USD, a zanotowane od początku roku odpływy były najwyższe przynajmniej od 2011 r., kiedy to wycofania sięgnęły 148 mld USD. Za odpływami stoją obawy inwestorów o globalny wzrost oraz pogarszające się otoczenie polityczne, ocenia Jim McDonald, główny strateg inwestycyjny Northern Trust AM. Według Heleny Morrissey, byłej prezes towarzystwa Newton, sporą rolę odgrywa fakt, że wiele indeksów z rynków dojrzałych utrzymuje się w okolicach historycznych rekordów.

- Utrzymuje się poczucie, że wyceny akcji już od jakiegoś czasu zaprzeczają prawu grawitacji, a tymczasem fundament nie są aż tak dobre. Nie dziwi mnie, że część inwestorów chce zrealizować zyski – powiedziała Helena Morrissey w rozmowie z Financial Timesem.

Jednocześnie od początku roku fundusze obligacji zanotowały napływy sięgające 276 mld USD, a fundusze rynku pieniężnego opiewające na 150 mld USD, w czym nie przeszkodziły ujemne na niektórych rynkach stopy procentowe i rentowności, Morningstar. Mimo odpływów z globalnych funduszy akcji ich aktywa denominowane w dolarze wzrosły od początku roku o 4 proc., za sprawą niewielkiego wzrostu indeksów oraz umocnienia części środków płatniczych względem waluty amerykańskiej.

fot. Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, ft.com

Polecane