Czytasz dzięki

5 złych genetycznych nawyków finansowych

KŁ, businessinsider.com
opublikowano: 16-08-2013, 19:30

Wiemy, że nasze geny determinują więcej niż tylko nasz wzrost czy kolor włosów – mogą również wpływać na  to w kim się zakochujemy, a nawet to jak bardzo się pocimy.

Okazuje się, że geny mogą również wpływać na nasze decyzje finansowe. Od tego jak jesteśmy odporni na podejmowanie impulsywnych decyzji zakupowych, po skłonność do podejmowania częstych błędów inwestycyjnych.

Oto pięć finansowych błędów, które mamy w genach:

1. Wydawanie za dużo
Większość z nas wie co to oznacza, ale wg Hersha Shefrina, który kierował badaniami nad raportem „Urodzeni, by wydawać? Jak natura wpływa na nawyki wydawania i pożyczania”, tylko 25 proc. z nas rodzi się z genem samokontroli, który uodparnia nas na pokusy wydatkowe.

2. Lokowanie wszystkich oszczędności w jednym miejscu
Ostatnio Stephan Siegel, profesor finansów z University of Washington Foster School of Business opublikował badania, z których wynika, że nasze geny są odpowiedzialne za niewystarczającą dywersyfikację  naszych inwestycji.

3. Kupowanie na górce
Naukowcy odkryli również, że geny są również odpowiedzialne za naszą tendencję do inwestowania w akcje na podstawie oceny ich wcześniejszej historii rynkowej. Problem w tym, że nie jest to gwarancją dobrych wyników w przyszłości. Innymi słowy, w życiu fakt, że coś było dobre w przeszłości, albo jest dobre obecnie jest dobrym wskaźnikiem, jednak zdaniem Siegela „na rynku akcji, to się nie sprawdza”.

4. Zbyt częste transakcje
Nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości, ale inwestorzy często próbują to robić kupując lub sprzedając za szybko (i za często), ponieważ widzieli coś lub przeczytali o czymś, co ich zdaniem jest zapowiedzią wielkich zysków czy strat. Jak przekonuje Siegel, z badań wynika, że na koniec roku więcej pieniędzy mają jednak inwestorzy, którzy rzadziej podejmowali decyzje inwestycyjne.

5. Strach przed stratą
Tolerancja na ryzyko to skłonność akceptacji bardziej ryzykownych inwestycji w zamian za potencjalnie wyższy zysk. Upartość cechująca niektórych inwestorów, którzy w obliczu nieuniknionych strat nie wycofują się z inwestycji, aż w 40 proc. ma podłoże genetyczne. To strach przed stratą sprawia, że trzymają się akcji, których dawno powinni się pozbyć..

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ, businessinsider.com

Polecane