53 procent Niemców przeciwko rozszerzeniu UE o Rumunię i Bułgarię

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 28-12-2006, 13:02

53 procent Niemców jest przeciwko rozszerzeniu z dniem 1 stycznia Unii Europejskiej o Rumunię i Bułgarię - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika "Die Welt".

53 procent Niemców jest przeciwko rozszerzeniu z dniem 1 stycznia Unii Europejskiej o Rumunię i Bułgarię - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu przeprowadzonego na zlecenie dziennika "Die Welt".

39 procent Niemców jest za rozszerzeniem Unii, a osiem procent nie ma w tej kwestii zdania - pisze dziennik.

Sceptycznie do rozszerzenia podchodzą zwłaszcza sympatycy partii chadeckich CDU/CSU, z których 62 procent jest przeciwnych wstąpieniu Rumunii i Bułgarii do UE. Odwrotnie, największy entuzjazm wyrażają sympatycy Partii Zielonych, których 56 procent cieszy się z rozszerzenia UE.

Na wejście obu państw do Unii przychylnie patrzą najmłodsi Niemcy: pozytywne stanowisko zajęło 53 procent badanych w wieku 18- 29 lat.

Niemcy wydają się pozostawać podzieleni w ocenie poprzedniego rozszerzenia UE, kiedy w 2004 roku do UE wstąpiło 10 krajów, m.in. Polska. Zdaniem 48 procent badanych będzie ono na dłuższą metę dla Niemiec korzystne, zaś 42 procent jest przeciwnego zdania.

Perspektywa przewodniczenia przez Niemcy w pierwszym półroczu UE wcale nie wzbudza entuzjazmu badanych: 62 procent uważa, że niemieckie przewodniczenie Unii nie poprawi nastawienia obywateli do UE.

Sondażem przeprowadzonym telefonicznie przez instytut Infratest dimap objęto około tysiąca osób. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane