61 proc. gospodarstw w USA nie płaciło federalnego podatku dochodowego w 2020 roku

opublikowano: 20-08-2021, 10:08

Kryzys spowodowany przez pandemię oraz ogłoszone z tego powodu ulgi sprawiły, że aż 61 proc. gospodarstw domowych w USA nie płaciło federalnego podatku dochodowego w 2020 roku. Eksperci uważają, że w tym roku może być podobnie, pisze Yahoo Money.

Prawie 107 mln, czyli 61 proc. gospodarstw domowych nie musiało zapłacić federalnego podatku dochodowego w 2020 roku, ogłosiło The Tax Policy Center. W 2019 roku odsetek ten wynosił 43,6 proc.

- Choć dane wydają się bardzo dramatyczne, to jest to fenomen przejściowy – powiedział Howard Gleckman z Tax Policy Center.

Powodem tak dużego odsetka gospodarstw, które nie płaciły podatku, był kryzys spowodowany przez pandemię. W ubiegłym roku ponad 20 mln osób straciło pracę, najwięcej tych o niskim dochodzie. Wsparcie finansowe udzielone podczas pandemii Amerykanom przez państwo także w rzeczywistości stanowiło ulgi podatkowe. Tax Policy Center uważa, że w 2021 roku kontynuacja działań państwa sprawi utrzymanie wysokiego odsetka gospodarstw, które nie będą płaciły federalnego podatku. Szacuje go obecnie na 57 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Yahoo Money

Polecane