70 mln zł dotacji z budżetu dla Kopalni Soli w Wieliczce

DI, PAP
opublikowano: 31-12-2010, 10:09

70 mln zł dotacji otrzyma w przyszłym roku z budżetu państwa zabytkowa Kopalnia Soli w Wieliczce. Pozwoli to na wykonanie prac zabezpieczających, które w przyszłości przełożą się na dalszy rozwój turystyki.

Jak poinformował prezes Kopalni Soli "Wieliczka" SA Kajetan d'Obyrn, przyszłoroczna dotacja jest dużo wyższa od tegorocznej. W mijającym roku kopalnia miała do dyspozycji 49,5 mln zł.

"Zachowanie bezcennej kopalni wymaga systematycznego likwidowania niezabytkowych wyrobisk oraz zabezpieczania substancji zabytkowej i wzmacniania górotworu" - zaznaczył prezes d'Obyrn.

W przyszłym roku zaplanowano dalsze wypełnianie niezabytkowych wyrobisk piaskiem transportowanym z powierzchni rurociągami solankowymi.

Stworzony zostanie nowy zbiornik i odtworzona retencja dla solanek i wód zasolonych. Całość prac związanych z odwadnianiem będzie skonsolidowana przy szybie Kościuszki.

W kopalni zostanie zbudowany nowy kanał wentylacyjny do szybu św. Kingi, dzięki któremu lepiej chronione będą przed wpływem powietrza zabytkowe wyrobiska zlokalizowane w rejonie szybu Regis.

Planowane jest przebudowanie wyrobisk na III poziomie kopalni, aby uruchomić w nich kolejkę. W przyszłości dzięki niej turyści dotrą do komór i chodników znajdujących się obecnie poza trasą zwiedzania, kolejka skróci też kuracjuszom drogę do podziemnej bazy leczniczej.

Kolejką będzie można dojechać do m.in. komory Smok, w której w najbliższych latach powstanie pierwsze na świecie podziemne SPA oraz komory Margielnik, znanej z filmu "Seksmisja".

Wielicka kopalnia działa nieprzerwanie od połowy XIII wieku. W ciągu siedmiu stuleci górnicy wyrobili w niej 7,5 mln metrów sześciennych tzw. pustek poeksploatacyjnych. W tym czasie na dziewięciu poziomach sięgających do 327 metrów w głąb wydrążono 26 szybów i wybrano sól z 2040 komór. Pod Wieliczką powstał labirynt liczący prawie 300 km korytarzy.

Zorganizowany ruch turystyczny trwa w kopalni od końca XVIII wieku. Obecnie trasa turystyczna liczy 2,5 km długości i obejmuje ponad 20 komór. W 1978 roku kopalnia została wpisana na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane