A może tak wyjść poza polski rynek

Tomasz Krzyżowski
09-06-2005, 00:00

Ustawodawca stara się zniechęcić firmy do optymalizacji podatków. Skutecznie?

Różnorodność warunków prowadzenia działalności gospodarczej w poszczególnych krajach UE dotyczy zarówno środowiska prawnego, jak i obciążeń podatkowych, czy obowiązków nakładanych przez poszczególne kraje (np. ubezpieczenia społeczne). Obowiązki formalne są bardzo istotne, gdyż mogą w prosty sposób zniechęcić przedsiębiorcę do poznawania i stosowania wymogów narzuconych przez regulacje innego kraju. Najdotkliwsze są jednak podatki.

Różne. Na szczęście

Choć coraz częściej pojawiają się głosy w sprawie unifikacji polityki podatkowej, na szczęście dla przedsiębiorców wciąż istnieją w tym zakresie duże różnice. W konsekwencji warto zastanowić się, czy prowadzenie działalności w innym kraju nie pozwoli na efektywniejsze zarządzanie własnym kapitałem. Taka sytuacja raczej nie będzie dotyczyła działalności produkcyjnej czy handlowej, lecz kwestia ta prawie zawsze dotyczy uczestnictwa w podmiotach posiadających udziały lub akcje w polskich spółkach.

Co się komu opłaca

Aspekty podatkowe mają szczególne znaczenie w inwestycjach z udziałem funduszy private equity/venture capital. Wynika to z faktu, iż same fundusze w swych wewnętrznych strukturach dążą do efektywności podatkowej.

W konsekwencji dostosowania się do polityki finansowej danego kraju UE do podziału może zostać więcej lub mniej pieniędzy. Ponieważ celem funduszy private equity/venture capital jest również budowanie takich instrumentów, które będą zachęcały przedsiębiorców do zwiększania wartości swoich przedsiębiorstw, zwyczajowo fundusze dbają również o efektywność podatkową swoich partnerów. Już na wstępnym etapie budowania struktury inwestycji wraz z funduszami warto skupić się nad wprowadzeniem takich elementów, które zapewnią efektywność podatkową inwestycji lub wyjścia z niej. Fundusze korzystają z profesjonalnych doradców, którzy mają ogromne doświadczenie w tym zakresie, często obejmujące praktycznie wszystkie jurysdykcje europejskie. A doradcy chętnie wypracują strukturę, która będzie najwłaściwsza dla przedsiębiorcy i funduszu. Biorą oni również pod uwagę specyfikę danej działalności oraz uwarunkowania, które historycznie powstały przed inwestycją funduszu.

Formy optymalizacji

Najpopularniejszymi formami zwiększenia efektywności podatkowej jest wykorzystanie struktur luksemburskich, holenderskich oraz szwajcarskich i szwedzkich. Wbrew pozorom, w większości przypadków nie jest to wcale trudne, czasochłonne lub kosztowne, choć pamiętać należy, iż koszty wprowadzenia takiej struktury nie mogą skonsumować korzyści, jakie struktura ma przynieść. W powyższych krajach działają wyspecjalizowane podmioty, które pomagają przedsiębiorcom w tworzeniu i codzienne zarządzają spółkami oraz dbają o wykonywanie formalnych obowiązków nałożonych przez odpowiednie jurysdykcje.

Na koniec stwierdzić należy, iż ustawodawcy wielu krajów członkowskich, w tym i Polski, próbują zniechęcić przedsiębiorców do wybierania efektywniejszych rozwiązań podatkowych, głównie wprowadzając tak zwane „tax anti-abuse provisions”. Regulacje te zakazują wyboru efektywnych podatkowo struktur, jeżeli jedynym celem jest obniżenie obciążeń podatkowych, a brak jest innych uzasadnień. Dlatego też konieczne jest takie zbudowanie struktury działalności i zasięgniecie w tym kierunku porady specjalistów, aby wyeliminować ryzyko podobnych zarzutów.

Tomasz Krzyżowski, partner w kancelarii Baker & McKenzie kierujący grupą PE/VC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Krzyżowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / / A może tak wyjść poza polski rynek