ADAC fałszował wyniki wyborów „auta roku”

opublikowano: 20-01-2014, 13:36

ADAC, największe niemieckie stowarzyszenie motoryzacyjne przyznało się, że fałszowało wyniki głosowania na „auto roku”.

Michael Ramstetter, szef ADAC ds. komunikacji, przyznał, że na auto 2014 roku, którym został volkswagen golf, oddano 3409 głosów, a nie 34299 jak wcześniej twierdziła organizacja. Ramstetter, który jest także redaktorem naczelnym magazynu Motorworld, stracił pracę. ADAC przyznał później, że naciągnął także wyniki głosowań z lat 2012 i 2013. Co do innych trudno ustalić prawdę, bo stosowne dokumenty nie zostały przechowane. Celem manipulacji, wyznał Ramstetter, było zwiększenie prestiżu nagrody i organizacji, która ma ok. 19 mln członków. Szef ADAC, Karl Obermair, zarządził dochodzenie w sprawie.

- Wiarygodność i zaufanie to nasze podstawowe wartości – powiedział.

Media przypominają, że ADAC już miał raz problemy, kiedy w 2005 roku naciągnął wyniki testów auta wyprodukowanego przez rumuńską Dacię. Twierdził wówczas, że samochód nie jest bezpieczny. Okazało się jednak, że wcześniej specjalnie uszkodzono koła, aby auto sprawiało problemy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.de

Polecane