Airbus myśli o samolocie bez pilota

opublikowano: 22-11-2017, 12:15
aktualizacja: 22-11-2017, 12:16

Airbus myśli o opracowaniu autonomicznego samolotu pasażerskiego oraz technologii, która pozwoli, aby tylko jeden pilot sterował komercyjną maszyną, co obniżyłoby znacząco koszty przewoźników, powiedział Paul Eremenko, szef technologii w koncernie.

- Dążymy do obsługi przez jednego pilota jako potencjalnej opcji i wiele technologii potrzebnych aby to uczynić prowadzi nas także na ścieżkę w kierunku sterowania bez udziału pilota – powiedział Eremenko.

Zobacz więcej

Kokpit Boeinga 787 Dreamliner fot. Bloomberg

Realizacja pomysłu nie będzie łatwa w branży, w której sterowanie samolotem pasażerskim przez dwóch pilotów jest normą od kilku dekad. Po tym, jak pilot Germanwings zabił 150 pasażerów zderzając się celowo z górą w Alpach w 2015 roku, korzystając z nieobecności drugiego pilota w kabinie, wiele linii wprowadziło nakaz obecności obu pilotów w kokpicie przez cały czas lotu.

Z szacunków Boeinga wynika jednak, że potrzeba 637 tys. pilotów aby obsadzić załogi lotów komercyjnych na świecie przez następne dwie dekady. Od początku lotnictwa wyszkolono tylko ok. 200 tys. pilotów, wskazuje Eremenko. 

W sierpniu tego roku UBS wyliczył, że zastąpienie pilotów komputerami w samolotach pasażerskich pozwoliłoby zaoszczędzić przewoźnikom 35 mld USD rocznie

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu