Akcje wciąż drożeją

opublikowano: 08-08-2012, 00:00

GIEŁDY ZAGRANICZNE

Dobre nastroje na europejskich rynkach akcji utrzymują się. Stoxx Europe 600, który rósł przez dziewięć ostatnich tygodni, jest już blisko tegorocznego szczytu osiągniętego w połowie marca. Od tegorocznego minimum, zanotowanego na początku czerwca, wartość indeksu wzrosła już o około 14 proc. Wiadomość o większym, niż oczekiwano, spadku zamówień w niemieckim przemyśle nie ostudziła we wtorek popytu.

Ważniejsze okazały się dobre wyniki kwartalne spółek.

Pochwaliły się nimi m.in. górniczy gigant Xstrata, Danske Bank i InterContinental Hotels Group. Negatywnym bohaterem był Standard Chartered, przeceniony o prawie 20 proc., po tym jak okazało się, że nielegalne transakcje z Iranem mogą kosztować go nawet 5,5 mld USD. W ujęciu ektorowym największym popytem cieszyły się akcje spółek surowcowych i motoryzacyjnych. Słabo wypadły segmenty spożywczy i dóbr codziennego użytku.

Amerykańscy inwestorzy także kupowali akcje, a S&P500przekroczył 1400 pkt po raz pierwszy od początku maja. Inwestorzy „byczo” zinterpretowali ostatnie wypowiedzi członków władz Fedu dotyczące możliwości kolejnej rundy działań stymulujących gospodarkę. Obligacje skarbowe USA taniały, rentowność 10-latek osiągnęła największą wartość od miesiąca. Największym popytem cieszyły się akcje spółek z segmentów energii i dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych. Najsłabiej wyglądały „bezpieczne” segmenty: dóbr codziennego użytku i użyteczności publicznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu