Czytasz dzięki

Akcjonariusze Lufthansy przegłosowali pomoc, państwo obejmie 20 proc. akcji

opublikowano: 25-06-2020, 19:23

Za akceptacją proponowanej pomocy państwa dla Lufthansy padło 98 proc. głosów na czwartkowym wirtualnym walnym zgromadzeniu akcjonariuszy spółki.

Kluczowa dla czwartkowego głosowania była decyzja największego akcjonariusza spółki. Miliarder Heinz Hermann Thiele już w środę zapowiedział, że wbrew wcześniejszym obiekcjom dotyczącym bezpośredniego wejścia przez państwo do spółki zagłosuje za przyjęciem pakietu pomocy, którego wartość sięga 9 mld EUR.

Podczas czwartkowego walnego członkowie władz Lufthansy nie ukrywali w jak trudnej sytuacji znalazł się przewoźnik. Ostrzegali, że brak zgody na pomoc państwa będzie oznaczał konieczność ogłoszenia upadłości.

- Nie mamy więcej pieniędzy – mówił szef rady nadzorczej Karl-Ludwig Kley. – Żyjemy z wcześniej stworzonych rezerw. Bez pomocy bankructwo może nastąpić w ciągu następnych kilku dni – dodał.

Grupa Lufthansy, w skład której wchodzą także linie Brussels, Austrian i Swiss Airlines, traci obecnie ok. 1 mln EUR na godzinę.

Decyzja akcjonariuszy nastąpiła kilka godzin po tym jak Unia Europejska zgodziła się na zasilenie przez państwo Lufthansy kwotą 6 mld EUR pod warunkiem oddania przez linię atrakcyjnych slotów, czyli przedziałów czasowych na starty i lądowania w portach lotniczych we Frankfurcie i Monachium. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, dw.com

Polecane