Aktywność brytyjskiego przemysłu najwyższa od 27 lat

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 04-05-2021, 11:40

Kwiecień przyniósł mocne odbicie w przemyśle na Wyspach Brytyjskich. Choć borykał się on z opóźnieniami w łańcuchach dostaw i niedoborami, jego aktywność była najwyższa od prawie 27 lat informuje Reuters.

fot. REUTERS/Toby Melville/File Photo/Forum

Najnowszy odczyt wskaźnika PMI opracowywany przez IHS Markit / CIPS wzrósł w kwietniu 2021 r. do 60,9 pkt wobec 58,9 pkt miesiąc wcześniej. To najwyższa wartość wskaźnika od lipca 1994 r.

Co istotne, w największym tempie od listopada 2013 r. rósł subindeks nowych zamówień, zaś 2/3 firm oczekuje wzrostu produkcji w tym roku.

Podobnie jak w innych częściach świata, również brytyjskie przedsiębiorstwa borykają się problemami z łańcuchami dostaw i brakami w surowcach i specjalistycznych układów scalonych, wykorzystywanych m.in. w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym. Dodatkowym niekorzystnym czynnikiem są też problemy formalno-prawne i bariery w handlu z Unią Europejską po brexitcie.

Przyczyniło się to do wzrostu kosztów zakupu i rekordowej inflacji cen sprzedaży – ocenił IHS Markit.

Skutkuje to rosnącą presją na Bank Anglii, który w najbliższy czwartek opublikuje decyzję ws. stóp procentowych i ma – jak się spekuluje – przedstawić zweryfikowane prognozy gospodarcze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane