Aktywność chińskich fabryk ponownie spadła w sierpniu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 31-08-2022, 06:47
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Złe warunki klimatyczne, nowe przypadki infekcji Covid-19 oraz problemy sektora nieruchomości ponownie tłumiły aktywność chińskich fabryk w sierpniu, kolejny raz ograniczając produkcję w drugiej największej gospodarce świata, donosi Reuters.

fot. Tomohiro Ohsumi/Bloomberg

Wskaźnik PMI opracowywany przez Narodowy Urząd Statystyczny co prawda odnotował w sierpniu 2022 r. niewielki wzrost do 49,4 pkt z 49,0 pkt w lipcu, jednak pozostał w obszarze poniżej 50 pkt,. oddzielającym kurczenie się danego segmentu od jego rozwoju.

Odczyt okazał się przy tym nieznacznie lepszy od mediany prognoz, która wskazywała na wzrost do 49,2 pkt.

Raport NBS potwierdza, że chińska gospodarka ma problemy z wyjściem z powolnego wzrostu odnotowanego w II kwartale, co wiąże się z ryzykiem pogorszenia perspektyw, ponieważ wysoka inflacja i wojna na Ukrainie uderzyły w popyt zewnętrzny.

Jak podkreślają ekonomiści, wskaźniki PMI sugerują dalsze tracenie impetu przez chińską gospodarkę.

Niesprzyjające otoczenie negatywnie przełożyło się również na sektor pozaprzemysłowy. W przypadku PMI dla usług zaobserwowano w sierpniu jego osłabienie do 52,6 pkt z 53,8 pkt w lipcu. W efekcie złożony PMI obejmujący dwa dominujące sektory gospodarki spadł do 51,7 pkt z 52,5 miesiąc wcześniej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane