Alchemia jest zainteresowana m.in. WRA, WRJ i Hutą Ferrum

opublikowano: 25-01-2007, 17:17

Kontrolowana przez Romana Karkosika spółka Alchemia deklaruje rozbudowę grupy kapitałowej i jest zainteresowana WRA, WRJ i Hutą Ferrum.

Kontrolowana przez Romana Karkosika spółka Alchemia deklaruje rozbudowę grupy kapitałowej i jest zainteresowana m.in. takimi podmiotami jak Walcownia Rur Andrzej (WRA), Walcownia Rur Jedność (WRJ) i Huta Ferrum, wynika z czwartkowej wypowiedzi prezes spółki Kariny Wściubiak.

„Jeśli chodzi o nasze zainteresowanie projektami [akwizycji-przyp. ISB] to ono jest w zakresie WRA, w pewnym sensie WRJ, w zakresie Huty Ferrum, ponieważ jesteśmy akcjonariuszem i w zakresie wielu innych podmiotów”- powiedziała Wściubiak na konferencji w czwartek

Prezes podkreśliła, że Huta Ferrum, ponieważ produkuje rury ze szwami, wpisuje się w strategię GK Alchemia. „Myślę, że rozmowy z akcjonariuszami tej spółki będą prowadzone. Teraz jest dobry moment na to żeby wrócić do rozmów” - dodała.

Obecnie Alchemia posiada 9,99% akcji Huty Ferrum.

Wściubiak poinformowała, że Alchemia mimo zainteresowania nie złożyła formalnej oferty na kupno wierzytelności wobec WRJ znajdujących się w rękach konsorcjum banków. „Wyraziliśmy jedynie zainteresowanie tym projektem. Skierowaliśmy takie pismo do ING jako wiodącego członka konsorcjum”- powiedziała.

Wyjaśniła, że to bardzo skomplikowany projekt. „Poczekamy i zobaczymy jak rozwinie się sytuacja” - dodała.

Alchemia, w ramach rozbudowy GK podpisała tydzień temu umowę nabycia 100% udziałów spółki Huta Bankowa za 67 mln euro od Mittal Steel Poland. Nabycie aktywów zostało sfinansowane ze środków własnych przy wsparciu w postaci gwarancji udzielonej przez Bank Pekao SA.

Realizacja umowy jest uwarunkowana również uzyskaniem stosownej zgody Komisji Europejskiej oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Huta Bankowa Sp. z o.o. jest wyspecjalizowanym producentem prętów zwykłej jakości, a jednocześnie produkuje małe ilości profili ciężkich.

Bankowa dołączyła do Huty Batory Sp. z o.o. dotąd głównego aktywa Alchemii, która zajmuje się produkcją wlewków konwencjonalnych w ponad 300 gatunkach stali zwykłych i jakościowych oraz rur stalowych bez szwu.

Według szacunków Alchemii, GK osiągnęła w 2006 roku 90,7 mln zł zysku netto i tym samym wykonała prognozę finansową założoną na 80-100 mln zł.

W czwartek rano, Alchemia podała, że prognozuje wzrost zysku netto w 2007 roku do 150-180 mln zł.

Prognozy opracowano przy założeniu kursu euro na poziomie 3,80 zł, podano w komunikacie.

Narastająco w I-III kw. 2006 roku grupa Alchemii miała 81,77 mln zł zysku wobec 21,99 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 319,15 mln zł wobec 151,96 mln zł. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane