Czytasz dzięki

Alior Bank: krajowy PMI powyżej 50 pkt. pierwszy raz od 20 miesięcy

  • PAP
opublikowano: 03-08-2020, 10:20

Lipcowy odczyt PMI produkcji przemysłowej dla Polski wzrósł do 52,8 z 47,2 w czerwcu br. i był pierwszym powyżej poziomu 50 od 20 miesięcy - informuje w poniedziałkowym komunikacie Alior Bank.

"W komentarzu do danych Markit pisze, iż wyraźny wzrost subindeksu produkcji sugeruje mocną dodatnią dynamikę w ujęciu rok do roku w sektorze. To byłoby spore zaskoczenie in plus. Poza tym mocną poprawę zalicza również wskaźnik nowych zamówień, zarówno na rynku krajowym jak i zagranicznym. Sam subindeks eksportu poprawił się, ale tempo wzrostu jest słabe. Z kolei po stronie zatrudnienia sytuacja wciąż się pogarsza, aczkolwiek najwolniej od pięciu miesięcy" - komentują analitycy banku.

Alior Bank zwraca uwagę, że inflacja hamuje, ale powoli. Wg publikacji flash GUS inflacja CPI w lipcu wyniosła 3,1 proc. Rok do roku, co oznacza spowolnienie w stosunku do czerwcowych 3,3 proc.

"Odczyt jest zgodny z naszymi oczekiwaniami i sugeruje utrzymywanie się inflacji w okolicy 3 proc. do końca wakacji. W późniejszych miesiącach oczekujemy wyraźniejszego spowolnienia CPI, m.in. przy akompaniamencie hamującej inflacji bazowej” - komentuje Alior Bank.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane