Czytasz dzięki

Alior TFI źle szukał

opublikowano: 15-06-2020, 22:00

W funduszach banku z melonikiem zysk klientów zakrawa na wypadek przy pracy. Instytucja zapowiada zmiany

Świat inwestycji niesie ze sobą wiele okazji do pomnażania kapitału i ważne jest, by te okazje umieć wyszukać i wykorzystać. Dlatego w Alior TFI na bieżąco śledzimy rynki w poszukiwaniu nowych możliwości inwestycyjnych — napisało na swojej stronie internetowej Alior TFI.

Efekty tych poszukiwań są jednak mizerne. Z dziesięciu funduszy otwartych Aliora, które na koniec maja miały co najmniej roczną historię, właściwie tylko Alior Oszczędnościowy robi to, co powinien, czyli zapewnia klientom tym wyższą stopę zwrotu, im dłużej trzymają w nim pieniądze. Jego specyfika powoduje jednak, że pomnażał pieniądze klientów dość ospale. Jest to bowiem fundusz z kategorii określanej jakiś czas temu mianem funduszy pieniężnych.

Ewidentnych pretensji nie można jeszcze mieć wobec Aliora Obligacji Światowych, który z dość słabym wynikiem utrzymuje się nad kreską w perspektywieroku, dwóch i trzech lat (nie ma długiej historii). Pozostałe sporo traciły, a ich wyniki były i często nadal są słabe na tle grupy porównawczej.

Spółki stabilne stratą

Nazwa „Alior Stabilnych Spółek” ma się nijak do wyników inwestycyjnych. Licząc na koniec maja 2020 r., fundusz stracił w ciągu 12 miesięcy 29,5 proc. I bynajmniej nie był to wyłącznie efekt koronawirusowego krachu, bo za ostatnie trzy miesiące strata to niespełna 8 proc. Kto zaufał temu rozwiązaniu, za ostatnie dwa lata ma stratę w wysokości 34,4 proc, a za trzy aż 44,2 proc. Ujemne są również stopy zwrotu za cztery i pięć lat. Jeżeli ktoś wykazał się naprawdę dużą determinacją i wiarą w to, że akcje przynoszą długoterminowo atrakcyjne stopy zwrotu, też jest zawiedziony. Dziesięć lat inwestycji w Alior Stabilnych Spółek dawało na koniec maja 54,5 proc. straty.

Wyniki te są słabe na tle grupy porównawczej, a stopy zwrotu regularnie należały do tych z czwartego kwartylu — czyli najgorszych. Niewiele lepiej czują się klienci Aliora Multi Assetu i Aliora Agresywnego. Pierwszy stracił w ciągu dekady 49,8 proc., drugi — 44,1 proc. Na koniec maja fundusze te były na minusie w okresach 5-, 4-, 3- i 2-letnich. Multi Asset nie był natomiast pod kreską przez ostatni rok, kiedy jego wyniki zaczęły się poprawiać (także na tle grupy porównawczej).

Generalnie jednak jego wyniki trzymają się reguły: im dłużej trzymasz tam pieniądze, tym więcej stracisz. W ciągu dwóch lat liczonych na koniec maja 2020 r. Alior Multi Asset stracił 5,5 proc. Wydłużenie inwestycji do trzech lat zwiększało stratę do 9,1 proc. Po pięciu latach trzeba się było pożegnać z jedną piątą kapitału. W Aliorze Agresywnym ostatnie trzy lata można określić jako 10 pkt proc. straty za każdy kolejne 12 miesięcy powierzania funduszowi pieniędzy. Podobnie jednak jak w funduszu Multi Asset stopa zwrotu za ostatnie 12 miesięcy jest powyżej średniej. Poprawy nie widać natomiast w czterech funduszach Aliora inwestujących w inne fundusze, by realizować strategie określane jako ostrożną, rozważną czy aktywną. Nie mają one nawet trzyletniej historii, ale już pokazują, że po dwóch latach klienci są bardziej stratni niż po roku.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Strata rośnie wraz z tym, im mniej „ostrożna”, a bardziej „dynamiczna” jest strategia danego funduszu. Choć fundusze obligacji w ostatnich latach nie dawały klientom powodów do narzekań, w Aliorze nawet w tym segmencie jest produkt, którego klienci mogą powiedzieć: im dłużej, tym gorzej. To Alior Papierów Dłużnych. W 12 miesiącach zakończonych w maju 2020 r. przyniósł klientom 0,7 proc. straty. Ci, którzy trzymali w nim pieniądze rok dłużej, byli do tyłu o 1,6 proc. Inwestycja trzyletnia to już 2,8 proc. na minusie. Również okresy czterech i pięciu lat fundusz zakończył pod kreską.

Zmiany były i będą

Artur Włoch, członek zarządu Alior TFI nadzorujący departament zarządzania aktywami, zwraca uwagę, że wpływ na stopy zwrotu miała pandemia COVID-19, która w ostatnim czasie doprowadziła do dużych spadków nie tylko na polskim, ale także na światowym rynku. Większość funduszy w tym okresie odnotowała istotne straty.

— Należy jednak wskazać, iż w ostatnim miesiącu niektóre subfundusze Alior SFIO zdążyły odrobić już część strat z tego tytułu — podkreśla Artur Włoch.

Odniesienia się do długoterminowych wyników funduszy raczej unika. Sam zresztą pojawił się w Alior TFI w wyniku zmian kadrowych przeprowadzonych nieco ponad rok temu. Twierdzi, że Alior Agresywny przeszedł modyfikację wcześniej i „nowe otwarcie funduszu przynosi wymierne wyniki w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, a perspektywie dwóch lat wynik funduszu jest zbliżony do średniej”.

— Alior Multi Asset to również fundusz, który przeszedł pozytywnie metamorfozę polityki inwestycyjnej. Na tle grupy porównawczej w każdym okresie przynosi wyższą stopę zwrotu niż średnia w grupie. Oczywiście długoterminowe stopy zwrotu oscylują wokół zera. Jednak jest to wynik negatywnych tendencji w ostatnich latach na polskiej giełdzie — twierdzi Artur Włoch.

Na ten rok zapowiada zaś gruntowne zmiany w funduszach Papierów Dłużnych (notował wyniki najgorsze w grupie porównawczej, dopiero w 2019 r. trochę się poprawił) i Stabilnych Spółek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane