Alior wierzy w podział Ruchu

opublikowano: 03-02-2019, 22:00

Sieć kiosków kolportera będzie do kupienia za 80 mln zł, dział logistyki za 1 zł. O tym, czy do transakcji dojdzie, zdecydują Orlen i Poczta Polska.

Zgodnie z przewidywaniami „PB” nadzorca Ruchu, firma Zimmerman Filipiak Restrukturyzacje (ZFR), złożył w piątek w sądzie ostateczny plan restrukturyzacji kolportera. Wśród dokumentów są wyceny dwóch zorganizowanych części przedsiębiorstwa (ZCP) Ruchu: detalu i logistyki, autorstwa firmy doradczej PwC. Z informacji „PB” wynika, że pierwsza, czyli rentowna sieć około 1,7 tys. własnych kiosków, została wyceniona na około 80 mln zł. Druga, czyli głównie mocno deficytowy kolportaż prasy, ma wartość ujemną i zgodnie z planem ma zostać sprzedana za symboliczną złotówkę.

Jestem przekonany, że przygotowane przez nas rozwiązanie ma duże szanse. Sukces
pozwoliłby wydawcom na odzyskanie części pieniędzy i utrzymanie kanału
dystrybucji prasy. Alternatywą jest upadłość Ruchu — mówi Krzysztof Bachta,
p.o. prezesa Alior Banku.
Zobacz więcej

OPTYMISTA:

Jestem przekonany, że przygotowane przez nas rozwiązanie ma duże szanse. Sukces pozwoliłby wydawcom na odzyskanie części pieniędzy i utrzymanie kanału dystrybucji prasy. Alternatywą jest upadłość Ruchu — mówi Krzysztof Bachta, p.o. prezesa Alior Banku. Fot. ARC

Pierwszy krok…

Plan przygotowany przez Ruch i kontrolujący go Alior Bank zakłada, że obie ZCP przejmą państwowi giganci: część detaliczną — Orlen, a logistyczną — Poczta Polska. Zgodnie z harmonogramem obie transakcje mają zostać sfinalizowane w czerwcu 2019 r. O tym, czy tak się stanie, zdecydują badania due diligence, które doradcy Orlenu i Poczty mają zakończyć do końca lutego.

Pieniądze ze sprzedaży sieci kiosków mają pozwolić dystrybutorowi na spłatę długów (na dziś łącznie ponad 0,5 mld zł) po redukcji. Tak jak informowaliśmy: największym wydawcom prasy, z wierzytelnościami przekraczającymi 1 mln zł, Ruch proponuje cięcia na poziomie aż 80 proc. Oferta dla średnich, którym spółka jest winna między 100 tys. zł a 1 mln zł, zakłada redukcję połowy wierzytelności. Chcąc przekonać wydawców do tak dużych cięć, Alior deklaruje, że również spisze na straty około 70 mln zł ze swej wierzytelności, opiewającej na ponad 100 mln zł.

— W połowie grudnia 2018 r. obiecaliśmy wydawcom, że damy im nowe gwarancje na dostawy prasy, przy udziale Orlenu zapewnimy bieżącą płynność Ruchu i do końca stycznia przygotujemy ostateczny plan restrukturyzacji. Tak też się stało — mówi Krzysztof Bachta, p.o. prezesa Alior Banku.

…na wyboistej drodze

Do realizacji planu, dzięki któremu Ruch ma uniknąć upadłości, droga jest jednak daleka.

Z dwóch potencjalnych transakcji bardziej prawdopodobna jest ta, dotycząca rentownej sieci kiosków. Pytanie, czy Orlen będzie chciał zapłacić 80 mln zł. Wstępne analizy wykazały, że kioski Ruchu są za małe, by rozwijać w nich format convenience, zorientowany na sprzedaż bistro i produktów spożywczych, na wzór sprawdzonego na stacjach koncernu O!Shopu. Jeszcze większy znak zapytania dotyczy części logistycznej Ruchu, czyli głównie trwale nierentownego kolportażu prasy. Zmiana wyników tego biznesu nie jest możliwa bez podniesienia marż. Temu zaś niechętni są wydawcy, którzy przecież muszą już przełknąć duże cięcia wierzytelności.

— Poczta podtrzymuje, że może wejść w ten projekt pod warunkiem zmian ustawowych, pozwalających na dotowanie dystrybucji prasy ze środków publicznych. W okresie przedwyborczym nie ma jednak szans na przyjęcie takich przepisów. Łatwo można by je bowiem krytykować jako udzielanie pomocy niemieckim wydawnictwom, największym na rynku — mówi nasz informator zbliżony do sprawy.

Alior liczy, że due dilligence wykaże na tyle silną synergię, że Poczta mimo wszystko zdecyduje się na przejęcie tej części Ruchu. Narodowy operator działa już w tym biznesie, bo w ramach współpracy z konkurencyjnym wobec Ruchu Garmondem kupuje prasę w około 100 punktach, a następnie rozwozi ją do ponad 7 tys. swych placówek. Warto jednak przypomnieć, że Poczta przeprowadzała już due dilligence Ruchu w 2016 r. i nie zdecydowała się na transakcję, a od tego czasu sytuacja spółki znacznie się pogorszyła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dawid Tokarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu