Allianz: niedaleko do bańki na obligacjach Niemiec

opublikowano: 13-06-2016, 11:46

Notowania obligacji Niemiec zbliżają się do „obszaru bańki spekulacyjnej”, dlatego Allianz planuje zwiększenie zaangażowania w obligacje spółek, powiedział Andreas Gruber, dyrektor inwestycyjny niemieckiej spółki.

- Allianz nigdy naprawdę nie był mocno zaangażowany w obligacje Niemiec – powiedział Gruber, który nadzorują 638 mld EUR aktywów w spółce. - Zawsze było mnóstwo lepszych alternatyw w obszarze niepaństwowych, korporacyjnych i nie denominowanych w euro papierów dłużnych – dodał.

Rentowność obligacji 10-letnich Niemiec spadła 10 czerwca rekordowo nisko, poniżej 0,01 proc.  

Allianz planuje zwiększenie zakupów obligacji spółek pomimo tego, że zaczął je kupować także Europejski Bank Centralny.

- Ilość, którą kupuje EBC jest w odniesieniu do całego rynku relatywnie dużo mniejsza niż było to w przypadku obligacji państw, więc nie zmieni to przyszłych zwrotów czy płynności  - powiedział Gruber.

Dług spółek niefinansowych stanowił na koniec ubiegłego roku 29 proc. portfela obligacji Allianza, którego wartość sięga 568 mld EUR. 

Gruber powiedział, że w celu złagodzenia skutków rekordowo niskich stóp procentowych Allianz chce inwestować mocniej w alternatywne aktywa, czyli m.in. nieruchomości, infrastrukturę czy odnawialne źródła energii.  W tym roku chce zwiększyć te inwestycje o 10-20 mld EUR. Na koniec ubiegłego roku miał zainwestowane 92 mld EUR w alternatywne aktywa.

- Jest daleko od bańki w dziedzinie odnawialnej energii i infrastruktury. Dlatego to dla nas najatrakcyjniejsze klasy aktywów, gdzie czujemy się bezpieczni dodając trochę ryzyka w portfelu – powiedział Gruber.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ubezpieczenia / Allianz: niedaleko do bańki na obligacjach Niemiec