Altmaier: duże kraje UE chcą wspólnego przystąpienia do chińskiego „Pasa i Szlaku”

opublikowano: 26-04-2019, 12:46

Niemiecki minister gospodarki Peter Altmaier powiedział, że duże kraje UE chcą podpisać protokół uzgodnień w sprawie przystąpienia do chińskiej inicjatywy „Pasa i Szlaku” jako grupa, a nie indywidualne państwa, donosi Reuters.

Agencja przypomina, że choć europejskie państwa generalnie pozytywnie zareagowały na chińską inicjatywę „Pasa i Szlaku”, to Francja i Niemcy sygnalizowały iż warunkiem udziału w niej musi być poprawa dostępu do chińskiego rynku, a także zapewnienie warunków równej konkurencji. Jednak w marcu  Włochy jako pierwszy duży kraj Europy Zachodniej przyłączył się do chińskiej inicjatywy.

Zobacz więcej

Peter Altmaier

Bloomberg

Altmaier powiedział, że Niemcy, Francja, Hiszpania i Wielka Brytania pokazały w piątek na Forum Pasa i Szlaku w Pekinie iż Unia Europejska w zdecydowanej większości jest zgodna w przekonaniu „że możemy zrealizować nasze stanowisko tylko wspólnie”. 

- W grupie dużych państw UE uzgodniliśmy, że nie chcemy podpisywać żadnych dwustronnych memorandów, ale razem zawrzeć porozumienie między większym Europejskim Obszarem Gospodarczym i obszarem gospodarczym Wielkich Chin – oświadczył niemiecki minister gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu