Czytasz dzięki

Altmaier: niemieckie firmy powinny wyjść w Azji poza Chiny

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 19-10-2020, 13:25

Peter Altmaier, niemiecki minister gospodarki zaapelował do niemieckich przedsiębiorstw by zdywersyfikowały swoje inwestycje na rynkach azjatyckich poza Chiny, donosi Reuters.

Oficjel podkreśla, że pozwoliłoby to na zmniejszenie uzależnienie od pojedynczego łańcucha dostaw, który, jak pokazała pandemia, jest bardzo wrażliwy na zakłócenia. 

Peter Altmaier
fot. REUTERS/Leah Millis/Forum

Handel pomiędzy dwoma czołowymi gospodarkami świata doprowadził do sytuacji, kiedy Chiny stały się najważniejszym, pozaeuropejskim dostawcą i drugim rynkiem eksportowym dla Niemiec. Altmaier podkreślił, że kryzys wywołany wybuchem pandemii unaocznił, jak niebezpieczne jest takie uzależnienie. Jako przykład wskazał na tzw. wąskie gardło w zakupach produktów i wyposażenia medycznego na początku pandemii, z których gros wytwarzane jest właśnie w Państwie Środka.

Zdaniem ministra szczególnie perspektywiczne są Singapur i Korea Południowa. Oferują obiecujące możliwości, ponieważ bardzo dobrze poradziły sobie z kryzysem koronawirusa i wcześnie odzyskały siłę ekonomiczną – stwierdził Altmaier.

Podobne wezwanie od pewnego czasu płyną też ze strony kanclerz Angeli Merkel.

Prognozy zakładają, że niemiecka gospodarka skurczy się w tym roku o około 5,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane