Ambasador Iranu przy MAEA: nie zamkniemy zakładów nuklearnych Fordo

PAP
opublikowano: 04-05-2012, 12:41

Iran nigdy nie wstrzyma programu wzbogacania uranu i nie widzi powodu, by zamykać podziemne zakłady nuklearne Fordo - powiedział w piątek irański ambasador przy Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Ali Asghar Soltanieh.

"Skoro mamy już bezpieczne miejsce (zakłady w Fordo), pod kontrolą MAEA, dlaczego mielibyśmy je zamknąć?" - zapytał Soltanieh w rozmowie z agencją Reuters. "Nic nie przemawia" za zamknięciem zakładów wzbogacania uranu w Fordo; "wzbogacanie uranu nigdy nie zostanie wstrzymane" - podkreślił.

W kwietniu, po ponad rocznej przerwie, zostały wznowione rozmowy nuklearne między Iranem i grupą państw 5+1, pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ: USA, Wielka Brytania, Francja, Rosja i Chiny, oraz Niemcy.

Ze spotkaniem tym wiązano nadzieje, że pomoże rozwiązać kwestię kontrowersyjnego programu atomowego Teheranu i uniknąć konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie.

Negocjacje - których celem jest m.in. skłonienie Iranu do przerwania prac nad wzbogacaniem uranu i do zamknięcia zakładów Fordo w pobliżu miasta Kum - jak dotąd nie przyniosły efektów.

Kolejne spotkanie Iranu z sześcioma mocarstwami odbędzie się 23 maja w stolicy Iraku, Bagdadzie.

Zachód obawia się, że Iran dąży do produkcji broni jądrowej, rząd w Teheranie stale zaś utrzymuje, że wzbogaca uran jedynie do stopnia potrzebnego do zaspokojenia potrzeb cywilnych, m.in. w energetyce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane