Amerykańska spółka przejęła Holo Surgical

opublikowano: 29-10-2020, 22:00

Kolejna technologia z polskimi korzeniami została zauważona na świecie. I odkupiona za kilkadziesiąt milionów dolarów.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się

  • – czym sie zajmuje Holo Surgical,
  • – w jaki sposób skonstruowano transakcję,
  • – czy można spodziewać się więcej transakcji przejęć spółek technologicznych.

Fala odsprzedaży technologicznych spółek rozwijanych przez Polaków nie osiągnęła jeszcze punktu kuliminacyjnego. Do grupy firm, które w drugiej połowie 2020 r. odsprzedały swój biznes zagranicznym podmiotom, dołączyła polsko-amerykańska Holo Surgical — została przejęta przez Surgalign Holdings, która własne produkty sprzedaje w Stanach Zjednoczonych i ponad 50 krajach na świecie. W komunikacie podano, że „zapłaciła 30 mln USD w gotówce i wyemituje 6,25 mln akcji Surgalign, które zostały wycenione na około 12 mln USD”. W przyszłości na rozwój technologii Holo Surgical może zostać wypłacone dodatkowo 83 mln USD w postaci akcji i gotówki — pula jest uzależniona od postępów w rozwoju narzędzia.

ZMIANA W MEDYCYNIE:
ZMIANA W MEDYCYNIE:
Kris Siemionow, prezes Holo Surgical, jest zadowolony z przejęcia jego spółki przez Surgalign. Jego zdaniem jest to firma, która ma szansę zrewolucjonizować sposób wykonywania operacji kręgosłupa. Teraz już z wykorzystaniem rozwijanej przez niego technologii.
Marek Wiśniewski

Innowacje medyczne

Holo Surgical jest spółką technologiczną z siedzibą w Chicago, rozwijającą cyfrową platformę nawigacji obrazowej, wspierającą pracę chirurgów podczas zabiegów na kręgosłupie. Narzędzie wykorzystuje rozszerzoną rzeczywistość i sztuczną inteligencję (platforma ARAI — augmented reality and artificial intelligence). Z pomocą zdjęć z tomografu system rozpoznaje anatomię pacjenta i np. nakierowuje rękę chirurga na odpowiednią trajektorię, wskazując mu właściwy sposób wstawienia implantu. Zwiększenie precyzji zabiegu zmniejsza jego inwazyjność.

— Z Surgalignem możemy skupić się na innowacji i wykorzystać ich infrastrukturę handlową. Wierzymy, że razem możemy wprowadzić zaawansowane rozwiązania cyfrowe dla szpitali, chirurgów i pacjentów na całym świecie — mówi Kris Siemionow, chirurg kręgosłupa, prezes Holo Surgical.

Technologiczną spółkę założył w 2016 r. wspólnie z Cristianem Lucianem, specjalizującym się w technologii wirtualnej rzeczywistości, oraz Paulem Lewickim, zajmującym się sztuczną inteligencją.

Na rynku przejęć

Wśród najgłośniejszych w ostatnich miesiącach przejęć rodzimych młodych spółek technologicznych są: zakup akcji platformy motoryzacyjnej Carsmile przez należącą do Naspers grupę OLX z siedzibą w Amsterdamie, wchłonięcie BabbleLabs rozwijającej technologię redukcji szumu przez Cisco czy platformy komunikacji PR Prowly przez amerykański SEMrush oraz wcielenie Smart Pharmy do włoskiej grupy farmaceutycznej Chiesi.

— Największe przejęcia dotyczą firm, które dają zagranicznym podmiotom dostęp do naszego rynku. Dobrym przykładem jest zakup Polskich ePłatności przez Nets. Takie transakcje niestety nie są powtarzalne, bo wielkość naszego rynku jest ograniczona, niemniej pozwalają na to, by przejmowane spółki zostały wzmocnione kapitałowo i z większym zdecydowaniem mogły wchodzić na kolejne rynki. Zwiększy to zatrudnienie i spowoduje transfer wiedzy do kraju. Czekam jednak na więcej „exitów” spółek, które są wartościowe ze względu na technologiczne przewagi nad globalną konkurencją — mówi Marcin Fejfer, partner zarządzający w SpeedUp Group.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane