Analitycy oczekują lekkiego wyhamowania aktywności chińskich fabryk

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 26-02-2021, 07:05

Zdaniem ekonomistów, z uwagi na święto Nowego Roku Księżycowego należy oczekiwać spadku aktywności wytwórczej chińskich fabryk, informuje Reuters.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Mediana prognoz ekonomistów zakłada, że druga pod względem wielkości gospodarka na świecie odnotuje w lutym 2021 r. spadek wskaźnika PMI dl 51,1 pkt z 51,3 pkt w styczniu. Podkreśla się, że chińskie fabryki zazwyczaj ograniczają działalność lub są zamykane na dłuższy okres w okolicach święta Nowego Roku Księżycowego, które przypadło w połowie lutego tego roku.

Pandemia i jej skutki, w tym różne obostrzenia zmusiły jednak wielu pracowników do pozostania w tym czasie w miejscach czasowego zamieszkiwania, pracy co przyspieszyło wznowienie produkcji w wielu fabrykach wcześniej niż oczekiwano.

Chociaż rządowe środki zapobiegania Covid-19 mogą w najbliższym czasie ograniczać niektóre działania produkcyjne, fakt, że większość pracowników migrujących przebywała w swoich miastach pracy na święta, powinien ułatwić wcześniejsze wznowienie działalności gospodarczej po wakacjach w tym roku – stwierdzili analitycy z banku Nomura.

W najbliższy poniedziałek 1 marca, ma zostać opublikowany „konkurencyjny” wobec oficjalnego raport Caixin o PMI dla przemysłu. W jego przypadku oczekuje się spadku z 51,5 do 51,4 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane