Analizy Online: Aktywa OFE wzrosły w grudniu o 2,2 mld zł

PAP
opublikowano: 03-01-2012, 11:00

Aktywa otwartych funduszy emerytalnych wzrosły w grudniu o 2,2 mld zł do 224,7 mld zł. W całym 2011 roku wartość aktywów OFE wzrosła o 1,6 proc. To najniższa dynamika przyrostu aktywów od początku istnienia drugiego filaru - poinformowała firma Analizy Online.

"Na koniec grudnia 2011 r. wartość środków pozostająca na drugofilarowych kontach emerytalnych wyniosła 224,7 mld PLN, co w ujęciu miesięcznym oznacza przyrost na poziomie +1,0 proc. Tym samym był to siódmy miesiąc od początku minionego roku, w którym aktywa OFE zyskały na wartości. W całym 2011 roku wartość aktywów OFE wzrosła o +1,6 proc. Oznacza to najniższą dynamikę przyrostu aktywów od początku istnienia drugiego filaru w Polsce. Z niższym rocznym tempem zmiany aktywów OFE wynoszącym -1,3 proc. mieliśmy do czynienia jedynie w 2008 r., czyli w okresie trwania wcześniejszej bessy" - napisano w raporcie.

Jak podały Analizy Online, na grudniowy poziom aktywów otwartych funduszy emerytalnych dodatnio wpłynęły dwa czynniki. Najistotniejszym z nich były rozliczenia dodatnich przepływów towarzyszących listopadowej sesji transferowej.

"Ze względu na techniczny charakter tej operacji w ślad za osobami, które zdecydowały się na zmianę funduszu przepłynęło między OFE 2,0 mld PLN. Tym samym była to już drugą z rzędu sesja, podczas której wartości rozliczeń jej towarzyszących utrzymywały się na relatywnie niższych poziomach. Spadek wartości przenoszonych środków związany był z faktem wprowadzenia z początkiem 2012 r. zakazu akwizycji. PTE cięły koszty pozyskiwania klientów na rynku wtórnym zmieniając sposób wynagrodzenia sprzedawców OFE oraz wypowiadając same umowy akwizycyjne" - dodano.

Kolejnym czynnikiem wpływającym pozytywnie na poziom aktywów OFE w grudniu był tradycyjnie dopływ środków z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wyniósł 0,6 mld PLN.

"Tym samym, w ujęciu miesięcznym, była to jedna z najniższych kwot przelana do funduszy od początku ich istnienia. W całym 2011 roku ZUS przekazał do OFE +15,1 mld PLN, czyli o -32,5 proc. mniej niż w roku poprzednim. Mniejsze przelewy z ZUS do OFE związane były z obowiązującą od maja 2011 r. obniżoną składką trafiającą do drugiego filara z 7,3 do 2,3 proc." - poinformowano w raporcie.

Z kolei negatywne przełożenie na stan aktywów otwartych funduszy emerytalnych w grudniu miały wyniki z zarządzania, które zmniejszyły wartość drugofilarowego majątku o 0,7 mld zł.

Analizy Online podały również, że podobnie jak w listopadzie, na wyniki negatywnie wpłynęła kiepska koniunktura na Giełdzie; indeks szerokiego rynku WIG stracił 4,8 proc., a indeks grupujący blue chipy obniżył się o 6,3 proc.

"Nic więc dziwnego, że spadkom wycen jednostek OFE w grudniu nie pomogła nawet dobra koniunktura na rynku długu, gdzie indeks obligacji skarbowych IROS zyskał +0,6 proc." - napisano w raporcie.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane