Animex zamierza wypracować zysk netto i poprawić rentowność w 2006 roku

Internet Securities
opublikowano: 02-08-2006, 18:26

Dariusz Nowakowski, nowy prezes Animeksu zapowiada osiągnięcie zysku netto w 2006 roku, wobec straty rok wcześniej oraz poprawę rentowności. Spółka chce także zwiększać udział w rynku mięsa przetworzonego.

Dariusz Nowakowski, nowy prezes Animeksu zapowiada osiągnięcie zysku netto w 2006 roku, wobec straty rok wcześniej oraz poprawę rentowności. Spółka chce także zwiększać udział w rynku mięsa przetworzonego.

„W tym roku będziemy mieli zysk netto i rentowność na dobrym poziomie. Dla mnie ważniejsza jest rentowność, bo to ona przyciąga kapitał. Zamierzamy też zwiększyć udział na krajowym rynku mięsa przetworzonego z obecnych 4,5%”- powiedział podczas spotkania z dziennikarzami Dariusz Nowakowski, prezes Animeksu.

W ubiegłym roku spółka, do której należą takie marki jak Krakus, czy Morliny miała 2,2 mld przychodów. W tym roku mają się one zwiększyć, dzięki poprawie sprzedaży na rynku polskim oraz eksportowi.

Animex eksportuje oprócz Europy Zachodniej i Półwyspu Bałkańskiego także do takich krajów jak USA, Japonia, czy Korea Płd. Zmiany w eksporcie, które planuje Animex będą związane głównie z poprawą dystrybucji. Spółka chce zwiększyć obecność na rynkach Unii Europejskiej, które, zdaniem prezesa są najważniejsze dla Animeksu.

Na razie Animex wystartował z eksportem czerwonego mięsa do Japonii. „Mamy dwuletnie doświadczenie w eksporcie do Japonii białego mięsa. W ubiegłym miesiącu wysłaliśmy już pierwszą część mrożonego mięsa czerwonego. Chciałbym jednak, aby głównym produktem eksportowym na ten rynek było mięso przetworzone" – powiedział Nowakowski.

Dodał, że spółka przygląda się bliżej Chinom. „Chcielibyśmy tam eksportować, jednak musimy przejść przez bardzo żmudny proces uzyskiwania pozwoleń i procedur. To z pewnością jeszcze potrwa” – powiedział prezes Nowakowski.

Nowakowski zapytany o koszty afery z „odświeżaniem mięsa” w zakładach mięsnych Constar, które wykryto w ubiegłym roku powiedział, że jest to kwota około 25 mln zł. Wykrycie tych nieprawidłowości miało negatywny wpływ na wynik spółki za 2005 rok.

„Musieliśmy wycofać część produktów na jakiś czas z rynku. Do tej pory odzyskaliśmy już 90% sprzedaży” - powiedział prezes.

Animex wraz z Morlinami należy do amerykańskiej firmy Smithfield Foods. W skład grupy wchodzą też Iławskie Zakłady Drobiarskie Ekodrob.(ISB)

amo/maza

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Animex zamierza wypracować zysk netto i poprawić rentowność w 2006 roku