Apel o zmniejszenie dostaw ropy dla wspierających Izrael

PAP
opublikowano: 04-01-2009, 19:23

Irański dowódca wojskowy wezwał kraje islamskie do zmniejszenia eksportu ropy do państw wspierających Izrael w  odpowiedzi na ofensywę tego kraju w Gazie - powiadomiła w niedzielę agencja IRNA.

Według agencji dowódca wojskowy Bagherzadeh określił ropę jako towar, za pomocą którego można wywierać nacisk na europejskich i amerykańskich sprzymierzeńców Izraela w "nierównej wojnie", którą prowadzą Palestyńczycy.

Irańska agencja podała tylko nazwisko dowódcy, jednak według agencji Reutera chodzi prawdopodobnie o generała Gwardii Rewolucyjnej Mirfejsala Bagherzadeha.

"Wskazując na uzależnienie Zachodu od ropy i zasobów energetycznych pochodzących z krajów islamskich, Bagherzadeh wezwał do zmniejszenia eksportu ropy naftowej do krajów wspierających syjonistyczny reżim na całym świecie" - podała IRNA.

Iran jest jednym z największych na świecie wydobywców ropy i ważnym członkiem OPEC. Prowadzi ze Stanami Zjednoczonymi i Izraelem spór dotyczący swojego programu nuklearnego, a jako kraj islamski nie chce uznać Izraela.

W sobotę Izrael rozpoczął ofensywę lądową w Strefie Gazy. Poprzedzona była ona prowadzonym od tygodnia z powietrza, lądu i morza ostrzałem terytorium pozostającego pod rządami Hamasu.

W 1973 roku podczas wojny Jom Kipur kraje arabskie wprowadziły embargo na dostawy ropy naftowej do krajów wspierających Izrael w tym USA i Japonii. Posunięcie to doprowadziło do czterokrotnego wzrostu cen ropy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane