Arabia Saudyjska chce ropy po około 80 USD/b

opublikowano: 10-04-2018, 17:24
aktualizacja: 10-04-2018, 17:26

Arabia Saudyjska chce, by ceny ropy zbliżyły się do poziomu 80 USD za baryłkę. Dzięki temu królestwo znad Zatoki Perskiej miałoby ułatwione finansowanie rządowego programu politycznego i wsparłoby to wycenę państwowego giganta energetycznego Aramco przed pierwszą ofertą publiczną, donosi Reuters.

W negocjacjach z delegatami OPEC i uczestnikami rynku naftowego saudyjscy urzędnicy starali się unikać dokładnego wyznaczania ceny docelowej. Jednak agencyjne źródła twierdzą, że nieuniknionym wnioskiem z rozmów jest to, że Rijad celuje w 80 USD.

Ropa naftowa
Zobacz więcej

Ropa naftowa fot. Bloomberg

Tymczasem ropa zyskuje na wartości. Kontrakty terminowe na ropę typu Brent na londyńskiej giełdzie zyskują we wtorek 2,3 proc. rosnąc do poziomu 70,21 USD za baryłkę.

W wywiadzie dla magazynu "Time" w zeszłym tygodniu, saudyjski książę Mohammed bin Salman złożył pierwsze publiczne oświadczenie łączące oczekiwania na wyższe ceny ropy z terminem pierwszej oferty publicznej Saudi Aramco.

Uważamy, że ceny ropy wzrosną w tym roku, a także wzrosną w 2019 roku, więc staramy się wybrać odpowiedni czas na przeprowadzenie sprzedaży akcji Aramco – stwierdził minister odpowiedzialny za gospodarkę i politykę energetyczną królestwa. 

Początkowo zakładano że oferta IPO Saudi Aramco zostanie przeprowadzona w drugiej połowie 2018 r., ale obecnie przeniesiono ją na przyszły rok.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu