ArcelorMittal chce sprzedać swą hutę w Ostrawie

PAP
opublikowano: 09-04-2018, 18:37

Czeski minister przemysłu i handlu Tomasz Huener ma w czwartek rozmawiać z przedstawicielami spółki ArcelorMittal Ostrava (AMO) o sytuacji należącej do niej największej czeskiej huty stali w Ostrawie - poinformował w poniedziałek resort przemysłu i handlu.

Czeskie media podały w piątek, że koncern ArcelorMittal chce sprzedać AMO, by uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na zakup od włoskiego koncernu metalurgicznego Ilva jego największej huty w Tarencie na południu Włoch. Reagując na to Huener oświadczył w trakcie weekendu, że ewentualna sprzedaż powinna nastąpić w taki sposób, by nie miało to jakiegokolwiek negatywnego wpływu na stan zatrudnienia w kraju (województwie) morawskośląskim.

"Sytuację wokół ArcelorMittal Ostrava śledzę bardzo uważnie. Zarówno jako minister przemysłu i handlu, ale także jako ktoś, kto pochodzi z kraju morawskośląskiego. Chcę, by ArcelorMittal przedstawił jak najszybciej jasną wizję tego, co będzie potem i pod jakimi warunkami będzie chciał sprzedać ostrawskie zakłady hutnicze. W kontekście tego, co dzieje się obecnie w Witkowicach i w OKD, sytuacja jest szczególnie drażliwa nie tylko dla Ostrawy, ale dla całego regionu" - dodał.

Huener miał na myśli trwającą likwidację drugiej ostrawskiej huty stali w dzielnicy Witkowice oraz faktyczną upadłość wydobywającej nadal węgiel spółki Kopalnie Ostrawsko-Karwińskie (OKD).

Rzeczniczka spółki AMO oświadczyła w ubiegłym tygodniu, że koncern ArcelorMittal przedstawił Komisji Europejskiej projekt kompensacji, który ma rozwiać obawy przed naruszeniem zasad ochrony konkurencji. Szczegółów projektu nie ujawniła.

ArcelorMittal Ostrava i jego spółki córki zatrudniają łącznie blisko 7 tys. ludzi. Uruchomiona w 1951 roku i należąca od 2003 roku do grupy kapitałowej indyjskiego multimiliardera Lakhshmi Mittala huta znana była za czasów komunistycznych jako Nowa Huta im. Klementa Gottwalda. W ubiegłym roku wyprodukowała około 2 mln ton stali. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / ArcelorMittal chce sprzedać swą hutę w Ostrawie