Argentyna podniosła stopy by utemperować inflację

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 13-11-2020, 07:17

Argentyński bank centralny zdecydował o podniesieniu stawek, po tym jak miesięczna inflacja przyspieszył do najwyższego poziomu w tym roku, informuje Reuters.

Argentyna
Argentyna
fot. CARL RECINEA/Reuters/Forum

Benchmarkowa stopa procentowa Leliq została zwiększona z 36 do 38 proc. co było następstwem publikacji przez krajowy urząd statystyczny danych o październikowej inflacji. Odczyt pokazał jej przyspieszenie do 3,8 proc., w efekcie czego w ujęciu rocznym wyniosła ona aż 37,2 proc.

Dodatkowo Bank Argentyny podniósł też stopy procentowe overnight oraz 7-dniową reverse repo.

Inflacja w październiku znacząco przebiła medianę oczekiwań ekonomistów, która kształtowała się na poziomie 3,1 proc.

Ministerstwo Gospodarki tłumaczy tak mocne zdynamizowanie się inflacji wzrostem cen produktów sezonowych, odzieży, obuwia oraz żywności i napojów. Resort podkreślił przy tym, że mimo obserwowanego przyspieszenia roczna inflacja ma być znacznie niższa niż w 2019 r.

Argentyna zmaga się z kryzysem walutowym przy niskich rezerwach walutowych i stara się utrzymać stabilne peso dzięki ścisłej kontroli kapitału. Ten południowoamerykański kraj zmierza w kierunku odnotowania trzeciego z rzędu roku recesji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane