Argentyńskie peso rekordowo tanie po porozumieniu z MFW

opublikowano: 08-06-2018, 16:42

Bank centralny Argentyny wycofał się w piątek z obrony peso po rekordowym porozumieniu tego kraju z Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Notowania argentyńskiej waluty ustanowiły nowe dno, spadając w piątek rano czasu lokalnego o 1,86 procent do 25,45 USD za dolara wobec poziomu poniżej 25 USD dzień wcześniej. Spadek kursu oznacza koniec trzech tygodni interwencji banku centralnego na rynkach walutowych w celu ustabilizowania wahającej się wyceny peso. Od 14 maja bank centralny zaoferował sprzedaż 5mld USD po 25 pesos za „zielonego”. Oferta, która nigdy nie została zrealizowana, utrzymywała peso na stałym poziomie w trakcie negocjacji z MFW.

Peso argentyńskie
Zobacz więcej

Peso argentyńskie fot. Bloomberg

W czwartek MFW zatwierdził linię kredytową dla Argentyny o wartości  50 mld USD, największą linię ratunkową w historii funduszu. W zamian Argentyna zgodziła się na szybsze obniżenie wydatków budżetowych, zwiększenie niezależności banku centralnego i zmianę celów inflacyjnych.

Pomimo spadku peso w piątek, obligacje Argentyny podrożały i akcje krajowych spółek notowane na amerykańskich giełdach zyskały na wartości, czemu przewodzi zwyżka kursu banku Grupo Supervielle, drożejącego o 8,4 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu