ARiMR umorzyła wierzytelności rolników na blisko 56 mln zł

(Tadeusz Stasiuk)
10-10-2006, 14:07

Do końca września 2006 r. instytucja umorzyła 55,8 mln zł wierzytelności z tytułu Funduszu Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa

Do końca września 2006 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umorzyła 55,8 mln zł wierzytelności z tytułu Funduszu Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa (FRiOR).

Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka ARiMR Iwona Musiał, rolnicy nie powinni zwlekać ze składaniem wniosków o umorzenia, gdyż termin upływa 30 kwietnia 2007 r.

"Tylko do 30 kwietnia 2007 r. wnioski takie będą rozpatrywane na dotychczasowych zasadach przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa" - poinformowała Musiał.

Rzeczniczka wyjaśniła, że termin wynika z postanowień Traktatu o Przystąpieniu do Unii Europejskiej. Zgodnie z nim, po upływie trzech lat od przystąpienia do UE nowe państwa członkowskie nie będą mogły stosować pomocy na dotychczasowych zasadach. Terminem tym dla Polski jest właśnie 30 kwietnia 2007 r.

Oznacza to, że po tej dacie nie będzie możliwe stosowanie pomocy państwa m.in. w zakresie umarzania, rozkładania na raty lub odraczania terminu spłat wierzytelności Agencji powstałych ze środków byłego Funduszu Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa" - dodała.

Dotychczas do ARiMR wpłynęło 1655 wniosków o umorzenie lub rozłożenie na raty wierzytelności. 1221 z nich wymagało uzupełnienia, a 361 zwrócono bez rozpatrzenia z powodu niedotrzymania terminu, który został wyznaczony na uzupełnienie wniosków.

Zawarte zostały 23 umowy o rozłożenie na raty spłaty zadłużenia oraz 525 umów o całkowite umorzenie wierzytelności (w tym 430 za zgodą ministra finansów). Negatywnie rozpatrzono 253 wnioski.

Do wniosku należy dołączyć dokumentację, która potwierdza powody ubiegania się o umorzenie części lub całości wierzytelności. Powinna ona dotyczyć wszystkich osób, na których ciążą zobowiązania. Wnioski należy złożyć bezpośrednio do centrali ARiMR.

Fundusz Restrukturyzacji i Oddłużenia Rolnictwa funkcjonował w latach 1992-93. Miał zniwelować negatywne skutki wzrostu zobowiązań finansowych sektora rolno-przetwórczego wobec banków. Powstały one z powodu gwałtownego wzrostu oprocentowania kredytów bankowych.

Cel ten realizowano przez wykup wierzytelności banków oraz udzielanie ze środków budżetowych kredytów preferencyjnych (naprawczych lub modernizacyjnych).

Z uwagi na trudności w dochodzeniu przejętych wierzytelności, podjęto działania umożliwiające ich odzyskiwanie, a także - w uzasadnionych przypadkach - umarzanie. Znowelizowana 17 października 2003 r. ustawa o utworzeniu ARiMR pozwala na umarzanie w całości lub w części, rozkładanie na raty oraz odraczanie terminu spłaty wierzytelności dotyczących FRiOR. Gdy kwota podlegająca umorzeniu przekracza 15 tys. zł, wymagana jest zgoda ministra finansów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / ARiMR umorzyła wierzytelności rolników na blisko 56 mln zł