ARP kupuje spółki Polimeksu

opublikowano: 26-10-2012, 00:00

Seafako i Energomontaż zostały wycenione na 119 mln zł. ARP więcej aktywów budowlanej grupy nie kupi.

Fundusz Mars, należący do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP), wkrótce wzbogaci się o dwie spółki z grupy Polimeksu- Mostostalu. Za Energomontaż Północ-Gdynia zapłaci 46,37 mln zł, a za Fabrykę Kotłów Sefako — 72,32 mln zł. Mars kupi również suchy dok, który do tej pory Energomontaż dzierżawił od spółki matki. To dodatkowe 43,3 mln zł. Umowy przewidują zaliczki, które łącznie mogą wynieść 43 mln zł. Zostaną one wypłacone po ustanowieniu zabezpieczeń.

— Te transakcje wyczerpują nasze zainteresowanie aktywami Polimeksu — mówi Piotr Słupski, wiceprezes funduszu Mars TFI.

W zeszłym tygodniu walne Polimeksu uchwaliło emisję akcji, która pozwoli państwowej agencji objąć prawie 33 proc. kapitału budowlanej spółki. W sierpniu Konrad Jaskóła, były prezes Polimeksu, szacował wartość Sefako i Energomontażu na 200 mln zł. Zdaniem Adriana Kyrcza, analityka BZ WBK, uzyskana cena jest poniżej oczekiwań.

— W obecnej sytuacji Polimeksu cena jest jednak drugorzędnym kryterium. Najważniejsze, że niedługo do spółki wpłynie gotówka — mówi Adrian Kyrcz. Łącznie wystawione na sprzedaż aktywa Polimeksu, m.in. zakład ZREW Transformatory z Łodzi, Oddział Ocynkowania Dębica, Oddział Ocynowania Częstochowa i nieruchomości, są wyceniane przez zarząd na ok. 330 mln zł. W tym tygodniu Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zgodził się na przejęcie ZREW przez luksemburski Highlander International.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu