Asseco BS stawia na rozwój oferty i zagranicę

opublikowano: 02-03-2022, 15:31

Producent systemów ERP mocno inwestuje w rozwój oferty produktów. Liczy też na wzrost sprzedaży eksportowej.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jaką wartość ma backlog Asseco BS
  • z jakim nowym rozwiązaniem wiąże duże nadzieje
  • ile przeznaczyło w ubiegłym roku na prace badawczorozwojowe

Asseco Business Solutions (Asseco BS) zwiększyło w ubiegłym roku przychody o 9 proc. — do 307,4 mln zł. Zysk wzrósł o 5,6 proc. — do 80,7 mln zł. Niższa dynamika zysku niż sprzedaży to pokłosie wzrostu kosztów, głównie osobowych. Koszty wynagrodzeń zwiększyły się o 7,1 proc.

Rok 2021 r. był dla spółki bardzo dobry pod względem sprzedaży eksportowej — była na rekordowym poziomie 41 mln zł. Spółka chce iść za ciosem.

— W ubiegłym roku wygenerowaliśmy rekordowe przychody z zagranicy i pracujemy nad zwielokrotnieniem tego sukcesu. Gdyby nie sytuacja na Ukrainie, byłbym bardzo dużym optymistą — mówi Piotr Masłowski, wiceprezes Asseco BS.

Portfel zamówień Asseco BS na 2022 r. ma wartość 207,4 mln zł, podczas gdy przed rokiem było to 168,2 mln zł. Ponad 90 proc. backlogu stanowią przychody powtarzalne. Spółka stara się sprzedawać maksymalną liczbę usług w modelu subskrypcjnym.

Kilkanaście milionów złotych Asseco BS przeznaczyło w ubiegłym roku na prace badawczo-rozwojowe.

— Pandemia spowodowała maksymalną digitalizację naszych klientów, a wykorzystanie tej sytuacji wymaga nowych rozwiązań. Inwestujemy więc i mam nadzieję, że nowe produkty będą miały istotny wpływ na przyszłość spółki — mówi Piotr Masłowski.

Przykład rozwiązania, nad którym Asseco BS pracowało przez ostatnie dwa lata, to Image Recognition. System umożliwiający szybką weryfikację obecności towarów na półce oraz jakości ich ekspozycji opartą na wykorzystaniu zdjęć wykonanych w sklepie. Rozwiązanie zostało już wdrożone w Nestle.

Dzięki rekomendacji z Nestle informatyczna spółka podpisała też kolejne kontrakty i prowadzi rozmowy o następnych. Pracuje też nad nowymi rozwiązaniami. Pokaże je jednak dopiero po pierwszych udanych wdrożeniach.

Choć Asseco BS inwestuje w rozwój, to od lat słynie z tego, że większość zysku przeznacza na dywidendę. Za 2021 r. chce wypłacić 2,12 zł na akcję, podczas gdy dywidenda z zysku za 2020 r. wyniosła 2 zł. Od 2008 r. giełdowa spółka wypłaciła akcjonariuszom łącznie 550 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane